Anasayfa / Genel / NASA yeni Ay roketini tanıttı: Özgürlük Heykeli’nden uzun

NASA yeni Ay roketini tanıttı: Özgürlük Heykeli’nden uzun

NASA, perşembe akşamı yeni devasa roketini tanıttı. NASA (Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi), yeni dev Ay roketini birinci kere çalıştırmak için hazırlık yapıyor. Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) olarak anılan roket, sayım denemesi yapmak üzere Kennedy Uzay Üssü‘ne götürüldü. İşte ayrıntılar

Roketin taşınması 10 saat 28 dakika sürdü

Artemis misyonları için kullandığı SLS roketini NASA, perşembe akşamı saat 17.00 sularında hareket ettirmeye başladı. Kennedy Uzay Merkezi’nde olan roket, güneşin batışıyla dikkat çeken bir imaj sundu. Roketin boyutu nedeniyle NASA, seyahatin tamamlanmasını yaklaşık 10 saat 28 dakika sürdüğünü söyledi.

Her şeyin yolunda gitmesiyle birlikte, roketin asıl misyonuna, Ay’ın etrafına insansız bir deneme kapsülü göndermeye hazır olduğu kabul görecek. Bunun da birkaç ay içerisinde gerçekleşmesi beklentisi yer alıyor. Tıpkı vakitte ileriki vakitlerde astronotların da SLS roketiyle Ay’a gitmesi umudu yer alıyor.

Özgürlük Anıtı’ndan daha uzun olan roket, NASA’nın en yüksek sistemi olarak yer almıyor. Bu unvan, NASA’nın 1967’den 1973’e kadar Apollo Programı kapsamında kullandığı ‘Satürn V‘ye gidiyor. Lakin SLS, bu araçlardan daha güçlü olacak formda tasarlandı.

Roket, 3 Nisan provası için hazırlanıyor

Montaj binasından çıkarılıp fırlatma platformuna götürülen roket, birinci sefer farklı modüllerle birleşmiş biçimde ortaya çıktı. NASA keşif sistemleri geliştirme kısmından olan Tom Whitmeyer bu hususla ilgili şunları söyledi:

Montaj binasından kullanıma hazır bir halde çıkması, son derece değerli bir an. Üstün ağır yük taşıma gücü olan, keşif sınıfı bir aracın yeni jenerasyonunu görmek hatırlanacak bir an.

Son derece ağır olan roketin 5 kilometre ilerideki fırlatma platformuna götürülmesi 10 saat sürdü. Mühendisler, yol uzunluğu traktörü durdurarak her şeyin yolunda olup olmadığını denetim etti. Artık SLS, argümanlara nazaran 3 Nisan’da yapılacak olan provaya hazırlanacak.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından yahut SDN Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Bu Red Lobster promosyonu çok başarılıydı. Şimdi fiyat artırıldı.

Bazen promosyonlar çok işe yarayabilir. Yüzde 36’sı Thai Union Group TU’ya ait olan Red Lobster’da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: