Anasayfa / Genel / NASA yardımınızı istiyor: Ödül 30 bin dolar

NASA yardımınızı istiyor: Ödül 30 bin dolar

Sistemdeki tek gezegenin Dünya olmadığının fark edilmesinden günümüze kadar Mars, ziyadesiyle dikkat çekiyor. Bilim insanlarını üzerinde çok çalıştığı bu gezegene dair yıllardır çalışma yapılıyor. Bu çalışmaların ortak noktası ise “Mars’ta ömür var mı ya da var mıydı?” oluyor.

Şimdilerde ise NASA ve bir kitle kaynak platformu olan HeroX, Mars’ın bir vakitler yaşama mesken sahipliği yapma potansiyelini üzerinde çalışıyor. Dataları daha âlâ tahlil etmek için ise NASA, yarış düzenliyor.

Uzay araçlarının topladığı datalar birinci olarak taranacak

Mars’ta hayat var mı?‘ sorusunun cevaplarını daha düzgün tahlil etmek için yaratıcı fikirleri bir ortaya getiren HeroX ve NASA, yarış düzenliyor. Bu müsabakanın birincisine ise 30 bin dolar verileceği tez ediliyor.

Antik çağ periyodunda Mars yüzeyinde su bulunması bakımından yaşama mesken sahipliği yaptığı niyeti yer alıyor. Ömrün olup olmadığı ya da hayatın çağdaş vakitlere kadar sürdüğü konusunda da şimdi bir bilgi yer almıyor. Tüm bunlara karşın, bozulmamış bir örnek için Avrupa Uzay Ajansı ve NASA birlikte çalışıyor.

Uzaydan dünyaya hudutlu ilişki kanalı olması nedeniyle, daha fazla mühendis uzay aracını göndermeden evvel bilgilerin toparlanması ve ayıklanması fikri var. Bilim insanlarının bu problemiyle ilgili HeroX sayfası şu açıklamaları yapıyor.

Dünyadaki bilim insanları keşif aracından örnek datalar aldıklarında, sonraki süreçleri öncelik sırasına koymak ve bu talimatları uzay aracına geri göndermek için bunları süratle tahlil etmeli ve kimyaya dair güç çıkarımlar yapmalıdırlar.

Yarış için son müracaat tarihi 18 Nisan

Tüm bunların yanı sıra HeroX, uçucu bileşikleri inceleyen kimyasal bileşiklerin listesini de yayınladı. Böylelikle bir gaz tahlilinden ‘ailelerini‘ tespit edecek modellerin oluşturulması gerekiyor. Tahlillerin ise analog numuneler üzerinde yapılacağını belirtiyor.

Tıpkı vakitte yarış sayfasında, “Kazanan teknikler, Mars’tan gelen bilgileri tahlil etmeye yardımcı olmak ve hatta potansiyel olarak misyon araçları için gelecekteki dizaynları bilgilendirmek için kullanılabilir” kelamları yer aldı.

HeroX, sonuçları analitik kimyagerler, gezegen jeologları ve pek çok data bilimcileriyle de paylaşacak. Yarışmanı son müracaat tarihi 18 Nisan olarak yer alıyor. Müsabaka hakkında daha fazla bilgi almak için buraya ya da HeroX yarış sayfasına tıklayabilirsiniz.

Pekala ya siz bu müsabaka hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorum ve SDN Forum kısmından paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Pasaport, ehliyet harçları ne kadar olacak, trafik cezaları ne kadar artacak?

Vergi, harç ve cezaların artışında belirleyici olan yeniden valüasyon oranı malûm oldu.Tebliğde, Vergi Usul Kanunu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: