Anasayfa / Genel / NASA, uydu aracına yeni özellikler ekledi!

NASA, uydu aracına yeni özellikler ekledi!

NASA, uydulardan datalar paylaşan Eyes on the Earth aracına yeni güncellemeler yaptı. Dünyamızın yörüngesindeki uydular, değerli çevresel ve hava durumu bilgilerini sağlıyor. Bununla birlikte, bağlantı ağlarını da desteklemekte. Hatta bu uydular, astronotların bilimsel deneyler yapmasını sağlayarak insanlık için değerli bir rol oynuyor.

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı, uyduların mevcut pozisyonlarının 3D manzaralarını sunan Eyes on the Earth web sitesini geliştiriyor. Bu etraf odaklı site sayesinde dünyanın dört bir yanındaki beşerler, uyduları takip edebiliyor. Son olarak, yeni güncellemelerle birlikte artık daha fazla bilgi edinebileceğiz…

NASA Eyes on the Earth, karbon bilgilerini gösteriyor

Yeni güncellemeyle birlikte artık araç daha fazla data seti içeriyor. Bunlar ortasında, karbondioksit ve karbon monoksit bilgileri yer alıyor. Ayrıyeten deniz düzeyi ve toprak nemi düzeyleri de dahil olmak üzere Dünya’nın yaşamsal belirtilerini izlemek daha mümkün hale geldi.

NASA Eyes on the Earth sitesinin açılış sayfası şu anda gezegenimizin yörüngesinde dönen 21 uyduyu gösteriyor. Misyonlar sekmesine tıkladığınızda, uyduların isimleri ve ne kadar müddettir uzayda bulunduğu başta olmak üzere pek çok bilgi karşınıza çıkacak.

Uydulardan birine tıkladığınızda ise, ekranın alt kısmında bu misyonun gayesini açıklayan bir sekme ile Dünya yörüngesinde döndüğünü göreceksiniz. Mevcut tüm data setleri ekranın alt kısmında yer alıyor. Ayrıyeten uyduyu yakından görmek için yakınlaştırıp etrafında dönebilirsiniz.

NASA Eyes on the Earth sitesinde ‘Hayat Belirtileri‘ isimli bir sekme de bulunuyor. Örneğin, karbondioksit seçeneğine tıkladığınızda, yerden atmosferin üst kısmına kadar olan gazı ölçen NASA’nın Orbiting Carbon Observatory 2 uydusundan gelen dataların bir görselleştirmesini göreceksiniz. Bu ortada, ‘verileri canlandır’ ile bir tarih aralığı belirleyebilir ve düzeylerin vakit içinde nasıl değiştiğine şahit olabilirsiniz.

Eyes on the Earth‘ün yeni versiyonu, gezegenimizdeki tabiat datalarını de sunuyor. Örneğin, tropik bir fırtınanın azamî rüzgar suratı, bir yangının tesirleri hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Pek çok bilgiye ulaşmak için siteyi ziyaret etmeniz yararlı olacaktır.


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.