Anasayfa / Genel / NASA tezli: SPHEREx gözlemevi ile 14 milyar yıllık soruyu cevaplayacak!

NASA tezli: SPHEREx gözlemevi ile 14 milyar yıllık soruyu cevaplayacak!

Bilinen kainatın varlığı, insanlık tarihi boyunca büyük bir gizem oldu. Yaptığımız keşifler ve öğrendiklerimiz ise bizlere aslında ne kadar az şey bildiğimizi gösterdi. Bununla birlikte “Nereden geldik?” sorusu ise on binlerce yıldır olduğu üzere hala en büyük gizem. İşte bu noktada NASA, SPHEREx gözlemevi ile kainatın sırlarını çözmeyi hedefliyor.

SPHEREx gözlemevi, Big Bang/ Büyük Patlama teorisini destekleyecek mi?

NASA, bilinen ve bilinmeyen tüm kozmosun kökeni hakkındaki gizemleri çözmek istiyor. Bunu da birinci olarak 2019 yılında tanıttığı ve 2024’te misyona başlaması beklenen SPHEREx gözlemevi/ araştırma aracı ile gerçekleştirmeyi planlıyor.

NASA, SPHEREx gözlemevi yahut tam ismiyle Spectro-Fhotometer for the History of the Universe olarak isimlendirilen misyon için 2024 olarak planlanan takvimin 2025’e sarkabileceğini söylemişti. Bu aygıtın asıl maksadı ise Big Bang/ Büyük Patlama teorisine odaklanarak ve cihanın oluşumunun birinci bir kaç saniyesini anlayabilmemizi sağlamak olacak.

Şu anda gökyüzünde Hubble ve James Webb üzere var olan teleskopların yanı sıra dünyada da pek çok uzman gözlemevi bulunuyor. Ancak bunlar genel olarak gözle göremeyeceğimiz ve gitmeye kalkarsak milyonlarca yıl sürecek uzaklıktaki yerleri görmemizi ve anlamamızı sağlamak.

Öte yandan SPHEREx ise muhakkak bir alana bizi yakınlaştırmak yerine tam bilakis tüm kainatı olabildiğince geniş bir pencereden görmemizi sağlayacak. Hasebiyle ayrıntılara odaklanmak yerine kozmosu büyük ölçekte görerek bütüncül bir bakış açısına sahip olmamızı sağlayacak.

NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı’nda (JPL) vazife alan SPHEREx proje müdür yardımcısı Beth Fabinsky yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Bu, birkaç kişiyi tanımakla nüfus sayımı yapmak ve bir bütün olarak nüfusu öğrenmek ortasındaki farktır. Her iki çalışma çeşidi de değerlidir ve birbirlerini tamamlarlar. Lakin yalnızca bu nüfus sayımıyla yanıtlanabilecek birtakım sorular var.

SPHEREx, Hubble ve James Webb üzere teleskoplardan farklı donanımlar kullanıyor. Çok uzaktaki objelere odaklanabilen çok büyük bir aynaya sahip olmak yerine, sadece 8 inç çapında bir birincil aynaya sahip olacak. Ayrıyeten öteki teleskoplardan çok daha süratli olduğu için de altı ayda bir gökyüzünün yüzde 99’unu tarayabilecek.

SPHEREx tarafından paylaşılan birinci görselleri görmek için sabırsızlanıyoruz. Pekala siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.