Anasayfa / Genel / NASA, tarihi ISS uzay turizm projesi için gün sayıyor!

NASA, tarihi ISS uzay turizm projesi için gün sayıyor!

Uzay turizm projelerine gösterilen ilgi her geçen gün artıyor. Bu kesimin kapısını birinci açan ise 2001 yılında milyarder iş adamı Dennis Titov’u uzaya gönderen Rusya oldu. Hatta son olarak geçtiğimiz yıl bir sinema takımının ISS içerisinde çeşitli çekimler yaptığı biliniyor.

Akabinde Rusya, 2024 yılı itibariyle üretim sınırından çıkacak 2 yeni Soyuz MS aracıyla kesimi tekelleştirmeye yönelik uğraşlarını kamuoyuyla paylaştı. Ancak ABD tarafı da -özellikle de NASA ve Jeff Bezos‘un Blue Origin’i- bu mevzuda hayli savlı.

NASA, uzay turizm projesi kapsamında sivilleri ISS’e gönderiyor!

Jeff Bezos’un Blue Origin isimli havacılık ve uzay araştırma şirketi tarafından düzenlenen -içlerinde Bezos ve Star Trek sinemalarında Kaptan Kirk‘ü canlandıran William Shatner‘ın da bulunduğu- sivil yolculardan oluşan ve Karman Hattı’nı bir kaç dakikalığına geçen başarılı fırlatma ABD tarafında yapılacakların sadece başlangıcıydı.

Çünkü NASA, SpaceX ve Blue Origin şirketleri, kimileri ortak kimileriyse ferdî uzay turizm projeleri olmak üzere çeşitli adımlar atıyor. Bunların başındaysa ISS’e düzenlenecek uçuşlar yer alıyor. Aslında bir son dakika ertelemesi olmazsa 3 Nisan’da yapılması beklenen fırlatma, Şubat ayında gerçekleştirilecekti.

Lakin NASA’nın ISS’e yapacağı birinci sivil ziyaretin organizatörü olan Teksas merkezli Axiom Space, vazife takımının uzay aracı hazırlıkları ve uzay istasyonu trafiği nedeniyle Şubat yerine Mart ayının sonlarını işaret etmişti. Ama iki taraf ortasındaki görüşmelerin akabinde 3 Nisan tarihinde karar kılındı.

Münasebetiyle katılaşan tarihiyle 3 Nisan Pazar günü, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden ISS’e gitmek üzere fırlatılacak sivillerden oluşan 4 kişilik özel astronot misyon gücü, Musk’ın artık bölümün en sağlamı haline gelen Falcon 9 roketi ile birlikte atmosferi aşacak. Akabinde yeniden SpaceX imali olan Crew Dragon uzay aracında seyahat ederek Milletlerarası Uzay Üssüne varacaklar.

Teksas merkezli Axiom Space tarafından düzenlenen Ax-1 misyonunun 4 kişilik özel astronot misyon gücünü Kanadalı yatırımcı ve hayırsever Mark Pathy, Amerikalı teşebbüsçü Larry Connor, eski İsrail Hava Kuvvetleri pilotu Eytan Stibbe ve eski bir NASA misyon kumandanı Michael López-Alegría tarafından oluşturulacak.

NASA tarafından ISS’e düzenlenecek bu 1 haftalık uzay turizm seyahatinin iştirakçilere maliyetinin kişi başı 55 milyon dolar olduğu tez ediliyor. Jeff Bezos’un Blue Origin’i ise bir kaç dakikalığına atmosferin dışına çıkartan gezisi için 50’şer milyon dolar istiyordu. Münasebetiyle ISS’e düzenlenen seyahat nispeten daha cazip.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: