Anasayfa / Genel / NASA, Rusya’nın Uzay İstasyonu tehdidine karşılık verdi

NASA, Rusya’nın Uzay İstasyonu tehdidine karşılık verdi

Ukrayna’ya başlatılan işgalden sonra tüm dünyadan Rusya’ya karşı yaptırımlar gelmeye başladı. Lakin Rusya ile uzayda yapılan iş birliğini bozmak, hem Milletlerarası Uzay İstasyonu (ISS) hem de öteki projeleri tehlikeye atabilir.

Uzay faaliyetlerinin, ABD hükümetinin Rusya’ya karşı uygulayacağı yaptırımlardan etkilenip etkilenmeyeceği merak ediliyordu. Lakin NASA’ya nazaran, Milletlerarası Uzay İstasyonu programı her zamanki üzere çalışmaya devam edecek.

NASA, Rusya’nın Uzay İstasyonu tehdidi için ne dedi?

Rusya, bir dizi askeri akınla Ukrayna’yı işgal etti. ABD Lideri Joe Biden, memleketler arası bir tehdit olarak görülen bu durumun, yeni ve ağır yaptırımlara da yol açabileceğini duyurdu. Yeni yaptırımlara ve devam eden krize karşın NASA, ABD ve Rusya ortasındaki uzay, bilhassa Memleketler arası Uzay İstasyonu ile ilgili iş birliğinin devam edeceğini lisana getirdi.

Rus uzay ajansı Roscosmos‘un Lideri Dmitriy Rogozin, yaptırımların Memleketler arası Uzay İstasyonu programı için müthiş sonuçları olabileceğini söylemişti. Rusya‘nın ISS için navigasyon ve denetim ünitelerini denetim ettiğini belirten Rogozin, yaptırımlar sonrasında istasyonun Dünya’ya çarpabileceğini sav etti.

Beklenen bir çarpışma durumunda ise Avrupa ve ABD‘nin tehdit altında olabileceğini aktardı. Rogozin Rusça paylaştığı tweetlerde şu tabirleri kullandı:

“Bizimle iş birliğini engellerseniz, yörüngeden çıkan ISS’i ABD yahut Avrupa’ya düşmekten kim kurtaracak? 500 tonluk yapıyı Hindistan ve Çin’e bırakma seçeneği de var. Onları bu türlü tehdit etmek ister misiniz? ISS Rusya üzerinden uçmuyor, bu yüzden tüm riskler size ilişkin. Bunlara hazır mısınız?”

NASA ise yaptırımlara uzaydaki iş birliklerinin dahil edilmeyeceğini söyleyerek Rusya’yı dışlamaktan vazgeçti. NASA’nın, Rusya Devlet Uzay Kurumu Roscosmos’la çalışmaya devam edeceği ajans sözcüsü Joshua Finch tarafından şu sözlerle açıklandı:

“NASA, Memleketler arası Uzay İstasyonu’nun devam eden inançlı operasyonları için Devlet Uzay Şirketi Roscosmos dahil tüm memleketler arası ortaklarımızla çalışmaya devam ediyor. Yeni ihracat denetim tedbirleri ABD-Rusya sivil uzay iş birliğine müsaade vermeye devam edecek. Ajansın devam eden yörünge ve yer istasyonu operasyonlarına verdiği dayanakta rastgele bir değişiklik planlanmamaktadır.”

Rusya’nın Uzay İstasyonu tehdidi ve NASA’nın verdiği karşılıkla ilgili görüşlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: