Anasayfa / Genel / NASA, Memleketler arası Uzay İstasyonu’nun kapılarını turistlere açıyor

NASA, Memleketler arası Uzay İstasyonu’nun kapılarını turistlere açıyor

Uzay turizmine yavaşça adım attığımız bu yeni çağda, Rusya’nın Roscosmos uzay ajansı, Ekim ayından bu yana düzenlediği iki vazifede, Milletlerarası Uzay İstasyonuna dört amatör astronot gönderdi. NASA da SpaceX donanımı kullanan özel uzay uçuşu şirketi Axiom tarafından Şubat 2022’de gerçekleştirilmesi planlanan bu tıptaki birinci uçuşuna hazırlanıyor.

NASA, ISS turizmine yeşil ışık yaktı

Bu hafta NASA, ISS’e düzenleyeceği ikinci özel misyonu Axiom Mission 2’yi (Ax-2) duyurdu. Milletlerarası Uzay İstasyonu’na ziyarette bulunmak isteyen turistlerin kimler olacağıyla birlikte vazifenin ayrıntıları da 2022 sonbaharı ile 2023 baharının sonları ortasında belirli olacak.

Şayet tatil rezervasyonunuzu erkenden yapmadıysanız biraz daha bekletebilirsiniz. Zira NASA’nın mürettebatı taşıyan bir roketi Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden kalktıktan sonra ISS’e 14 gün boyunca kenetli kalacak. Yani 2 haftalık yörünge tatili yapabileceksiniz.

Olağan rokete kimlerin bineceği konusunda şimdi bir bilgi yok. Ayrıyeten isteyen herkesin gidip gidemeyeceği de belirli değil. Lakin NASA’nın geçen yıl Hollywood efsanesiyle bir sinema için sahneleri çekmek için yörüngedeki karakolun kullanılması hakkında konuştuğunu onaylamasının akabinde gözler Tom Cruise’a çevrildi.

Öte yandan Rus sinema yıldızı Yulia Peresild, Cruise’u yenerek uzayda sinema çeken birinci aktör olurken, seyahatin Amerikalı şovmen için hala tıpkı cazibeye sahip olup olmadığı net değil. Fakat şayet ülkeler ortası tatlı bir rekabet baş gösterirse Brad Pitt bile gitmeye razı olabilir.

Uzay ajansı Pazartesi günü yaptığı açıklamada ISS’e gidecek şahısların astronot testlerinden geçmesi gerektiğini söyledi. Ayrıyeten şu açıklamayı yaptı:

NASA ve milletlerarası ortakları, rastgele bir uzay istasyonu takımı için standart olduğu üzere, Axiom tarafından Ax-2 vazifesi için önerilen özel astronot seçimlerini gözden geçirecek. Önerilen takım üyeleri, uçuş için onaylanmak üzere NASA tıbbi yeterlilik testine tabi tutulacak.

Alçak Dünya yörüngesi ticarileşiyor

Axiom’un gelecek yılın başlarındaki birinci vazifesi, üç sivili ve eski bir astronotu yaklaşık bir hafta sürecek bir konaklama için uzay istasyonuna götürecek. Bir yatırımcı, teşebbüsçü ve emekli savaş pilotundan oluşan kümenin üyelerinin her birinin, hayatlarının seyahati için Axiom, SpaceX ve NASA ortasında paylaşılacağı düşünülen göz sulandıran 55 milyon doları ödediği söyleniyor. Ayrıyeten, istasyonda geçirdikleri mühlet boyunca kendi araştırmaları ve çeşitli hayırsever projeler üzerinde çalışabilecekler.

Birkaç Rus medya şirketinin müsaadesiyle Ekim ayında ISS’i ziyaret eden aktör ve sinema üretimcisinin yanı sıra, Roscosmos daha yakın vakitte, biri milyarder teşebbüsçü Yusaku Maezawa olan iki Japon uzay turistini ISS’ye götürdü. Ancak bu macera için bireylerden ne kadar ödeme aldığı bilinmiyor.

Eleştirmenler uzay ajanslarının ISS’i muhteşem zenginler için bir oyun alanına çevirdiğini söylüyor. Ancak turistler tarafından verilen paranın bir kısmı, yörüngedeki laboratuvarda devam eden bilimsel çalışmaları finanse etmek için kullanılacak. Bu da vergi mükelleflerinin yükünü hafifletecek. Ama eleştirmenler bunun bir sonunun olmadığını, şayet bu türlü devam ederse yakında para için Beyaz Saray’ın da kiralanabileceğini söylüyor.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Kocam eğer kiralamaya devam edersek ‘evsiz’ kalacağımızı söylüyor. Ev mi alacağız?

Sayın MarketWatch, Kocam 68 yaşında ve ben 74 yaşındayım. O yılda 250.000 dolar kazanıyor. Houston …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: