Anasayfa / Genel / NASA, Mars’ta 2.7 milyar yıllık ömür belirtileri tespit etti

NASA, Mars’ta 2.7 milyar yıllık ömür belirtileri tespit etti

NASA’nın Mars gezgini Curiosity, Kızıl Gezegen’deki ömrün yapı taşlarını bulmuş olabilir. Araştırmalar, gezici tarafından toplanan kayaların, bir vakitler Mars’ta dolaşan böceklerden gelmiş olabilecek organik karbon içerdiğini gösterdi.

Açıkta kalan bir uçurum da dahil olmak üzere yarım düzine yerden yapılan tortu tahlili, eski bir karbon döngüsünü tanımladı. Örneklerin, Avustralya’da 2,7 milyar yıl öncesine ilişkin fosilleşmiş mikrobiyal hayat kalıntılarına benzeyen “biyolojik bir temele” sahip olduğu düşünülüyor.

Mars’ta fosilleşmiş mikrobiyal ömür bulundu

Karbonun 12 ve 13 olmak üzere iki kararlı izotopu var ve bunların ölçüleri kökenine dair bir pencere açar. ABD’deki Penn State Üniversitesinden çalışmanın baş muharriri Profesör Christopher House, “Karbon 13’e dayanan örnekler, Avustralya’dan 2,7 milyar yıllık tortudan alınan örneklere benziyor.” dedi.

Curiosity, dokuz yılı aşkın bir müddettir Gale Krateri’nde dolaşıyor, yüzeyin altında sondaj yapıyor ve sonuçları Dünya’ya gönderiyor. Gale Krateri’nin, hayat için temel hammaddeler olan karmaşık organik moleküller içeren, 3.5 milyar yıllık derin bir göl olduğuna inanılıyor.

Curiosity, kimyasalları ayırmak için numuneleri oksijensiz ortamda ısıttı. Taramalar, kimilerinin karbon 13’te istisnai olarak tükendiğini, kimilerinin ise zenginleştiğini gösterdi.

Başka makul teoriler ortasında kozmik toz bulutu yahut karbondioksiti yok eden ultraviyole radyasyon yer alıyor. House, “Dünya’da yaygın olan süreçlerin tersine bu senaryoların üçü de alışılmadık. Öteki bir dünyayı incelerken yorum yapma konusunda temkinli davranıyoruz.” dedi. Fakat tekrar de mikrobiyal organizma kalıntılarını bulmanın işleri çözebileceğine inanıyor.

NASA’nın geçen Şubat ayında Mars’a iniş yapan keşif aracı Perseverance, şu anda geçmiş ömrün belirtileri için Mars’ın Jezero Kraterini -başka bir antik gölün adı- deliyor. Bilim insanları için bulgular, diğer bir yaşanabilir gezegendeki tortulardan elde edilen farklı karbon izotoplarını ölçme maksadını kapsıyor.


İlginizi Çekebilir

Burası borçluların en yüksek ortalama öğrenci borcuna sahip olduğu eyalet

Ülkenin 1,7 trilyon dolarlık öğrenci borcu eşit şekilde dağılmıyor. Bu, bu ayın başlarında yayınlanan ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: