Anasayfa / Genel / NASA, Mars’ın sesini kaydetmeyi başardı!

NASA, Mars’ın sesini kaydetmeyi başardı!

NASA, 30 Temmuz 2020’de fırlattığı Perseverance gezgininden faydalanmaya devam ediyor. 18 Şubat 2021 günü kızıl gezegenin yüzeyine başarılı bir iniş yapan araç ömür belirtilerini araştırma ve örnek toplama çalışmalarını sürdürüyor. Son görevindeyse Mars’ın sesini kaydetmeyi başardı.

Perseverance gezgininin mikrofonlarından gelen bilgileri inceleyen gezegen bilimcisi Baptiste Chide, JPL‘den (Jet Propulsion Laboratory) yaptığı açıklamada kayıt altına alınan sesler için şu açıklamayı yaptı: Rüzgar esintilerinden gezicinin sürüş seslerine kadar tüm kayıt Mars’ın sesiyle dolu. Üstelik hakikaten orada duruyormuşsunuz üzere hissettiriyor.

Mars’ın sesini nasıl kaydediyorlar?

Fransa‘da Astrofizik Araştırma Enstitüsü‘nde çalışan Chide, Marslı seslerin epeyce güçlü bas titreşimleri olduğunu, bu yüzden kulaklık takarak dinlediğinizde sahiden hissedebileceğimizi söylüyor. Mikrofonların gelecekteki Mars ve öbür gezegenler üzerinde yapılacak araştırmalarda beklenenden daha fazla katkı sağlayacağını düşündüğünü de belirtti.

Mars’ın sesi

Perseverance gezgininin üzerinde Danimarkalı şirket DPA Microphones tarafından üretilenin yanı sıra SuperCam aygıtına yerleştirilmiş 2. bir mikrofon daha bulunuyor. Geçtiğimiz 8 aydır SuperCam‘in dahili mikrofonundan faydalanan JPL (Jet Propulsion Laboratory), Jezero Krateri üzerinde yaptığı kayıtları buradan elde etti. Bahisle alakalı şirket şu açıklamayı yaptı:

Bu kayıtlardan kimileri, bilim beşerlerine gezegenin atmosferindeki değişiklikler hakkında bilgi veriyor; sonuçta ses, havadaki titreşimler aracılığıyla yayılıyor. Perseverance‘ın direğindeki SuperCam mikrofonu, havadaki mikro türbülans değişimlerini izlemek için ülkü bir pozisyonda bulunuyor. Gezicinin MEDA (Mars Çevresel Dinamik Analizörü) ismi verilen atmosferik araçlar paketinin bir kesimi olan özel rüzgar sensörlerini tamamlayıcı bir yapıya sahiptir.

MEDA‘nın sensörleri, rüzgar suratı, basınç ve sıcaklık hakkında bilgi topluyor. Misyona her başladığında 2 saat boyunca çalışan bu sensörler, saniyede 2 numuneye kadar data elde ediyor. Öte yandan JPL, SuperCam‘in saniyede 20 bine yakın bilgi elde edebildiğini söyledi. Lakin çalışma mühletinin hayli kısa olduğunu belirtti.

MEDA‘nın baş araştırmacısı ve İspanya Ulusal Havacılık ve Uzay Teknolojisi Enstitüsü‘nde vazife alan Jose Rodriguez Manfredi birebir JPL açıklamasında şunları söyledi:

Bu bir büyüteci, 100 kata kadar yaklaştırabilen profesyonel mikroskoplarla karşılaştırmak üzere bir şey, hava bilimcisinin bakış açısından, her bir detay ve bağlam birbirini tamamlar.

NASA, kızıl gezegen üzerinde kayıt altına alınan tüm sesleri, internet üzerinden paylaşıyor. Burayı tıklayarak ilgili siteye ulaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Citi, ABD borsalarındaki yükselişin genişlemesiyle birlikte S&P 500’ün 2024 yılı sonunda 5.100’e yükselebileceğini söyledi

Citigroup’taki hisse senedi analistlerine göre S&P 500 endeksi, ABD borsasındaki yükselişin genişlemesiyle gelecek yılın sonuna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: