Anasayfa / Genel / NASA, Mars’a gönderdiği araçları beşerlerle tanıştırıyor

NASA, Mars’a gönderdiği araçları beşerlerle tanıştırıyor

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), meraklılarına Kızıl Gezegen‘e gönderdiği araçlarını tanıtmayı planlıyor. Mars Keşif Programı kapsamında 30 Temmuz 2020’de Perseverance aracı uzaya fırlatılmıştı. Perseverance gezgini ve Ingenuity helikopteri, Mars misyonunu merakla takip eden binlerce kişi bu araçlarla tanışma fırsatı yakalıyor. İşte detaylar..

Roving with Perseverance çeşit gösterisi başlıyor.

Perseverance gezgini ve Ingenuity helikopteri, Roving with Perseverance ismiyle 30 Ekim’de tipe başlıyor. Bu mühlet zarfında araçların birebir eşleri meraklılarıyla buluşacak. Şimdilik 14 farklı yerde 1 yılı aşan müddette gerçekleşecek. Araçların yanı sıra NASA‘nın birtakım mühendisleri de tıp kapsamında meraklıların sorularını yanıtlayacak. Ayrıyeten Mars yüzeyinde toplanan bilgiler de tıpta olacak.

Roving with Perseverance“, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri‘nde gerçekleşecek. Ama NASA‘nın dünyanın her yerinden katılmak isteyenler için de planı var. NASA, internet üzerinden canlı bağlanmak isteyenler için programı ve irtibat ayrıntılarını sitesinde paylaştı. Böylelikle canlı olarak bağlanan şahıslar sanal olarak tipi gezeceği üzere merak ettiklerini NASA mühendislerine sorma imkanı elde edecek.

Mars Keşif Programı kapsamında Perseverance, 18 Şubat 2021 tarihinde Kızıl Gezegen’e iniş yapmıştı. Vazifesi müddetinde Mars’taki kaya ve tortu örneklerini toplayıp eski mikroskobik hayatın belirtilerini araştıracak. Ingenuity isimli helikopter, misyon kapsamında Perseverance ile seyahat yaptı. Ingenuity, dünya dışında uçan birinci helikopter unvanını taşıyor.

Misyon sırasında yaptıklarıyla Ingenuity, NASA’nın ağır ilgisini çekmiş durumda. O denli ki Helikopter, Perseverance’nin iniş yaptığı tarihten bu yana Kızıl Gezegen’de onlarca cinse çıktı. Mühendisler, Ingenuity‘nin kısa vakitte değerli bilgiler topladığını vurguluyor. NASA; ”kontrollü uçuşun mümkün olduğunu kanıtlamakla kalmadı, birebir vakitte Perseverance’ın keşfetmesi için potansiyel pozisyonların keşfedilmesine yardımcı oldu.” açıklamasını yaptı.

Mars Keşif Programı maksatlarından birisi de muhtemel bir beşerli uçuş için bilgi toplayıp yer hazırlamak. NASA, Artemis programı ile Ay üzerine beşerli seferler için önemli adımlar attı. Mühendisler bu programı muvaffakiyetle tamamlamanın Kızıl Gezegen’e beşerli seyahat için de bir adım olduğunu söylüyor.

Sizce NASA emellerine ulaşır mı? Roving with Perseverance çeşidine katılmayı düşünüyor musunuz? Lütfen görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşınız..


İlginizi Çekebilir

Kocam eğer kiralamaya devam edersek ‘evsiz’ kalacağımızı söylüyor. Ev mi alacağız?

Sayın MarketWatch, Kocam 68 yaşında ve ben 74 yaşındayım. O yılda 250.000 dolar kazanıyor. Houston …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: