Anasayfa / Genel / NASA, Mars vazifesinden yeni fotoğraflar paylaştı

NASA, Mars vazifesinden yeni fotoğraflar paylaştı

NASA’nın Mars misyonuna gönderdiği keşif aracı Curiosity, yeni . NASA, Curiosity’nin robot kolunda yer alan MAHLI (Mars Hand Lens Imager) tarafından çekilen öz çekim imgesini yayınladı.

899 kg ağırlığına sahip olan Curiosity, 1976 yılında başarılı bir formda Mars’ta keşif yapan Viking 1 ve Viking 2 robotları üzere Radyoizotop termoelektrik jeneratöründen güç alıyor. Keşif aracında 2.1 metre uzunlukta ve üzerinde beş farklı modül taşıyabilen ve etrafında 350 derece dönebilen uzun bir kolu bulunuyor.

Curiosity, Mars vazifesinden öz çekim paylaştı

Misyonunda 3303 Mars gününü geride bırakan Curiosity keşif aracından toplam 81 imaj alındı. Alınan imgeler ortasında en dikkat cazip olanı ise NASA tarafından paylaşılan öz çekim oldu.

Curiosity, NASA’nın Mars Bilim Laboratuvarı misyonunun bir kesimi olarak geliştirildi. Mars’ta Gale kraterinde keşifte bulunan araba büyüklüğündeki keşif aracı, 6 Ağustos 2012’de gezegene iniş yaptı.

Azami suratı 0,14 km/s olan Curiosity, 2,5 milyar dolarlık ar-ge çalışmasının sonucunda ortaya çıktı. Mars iklimini ve jeolojisini inceleyen keşif aracı, Mars’ta daha evvel ömür olup olmadığını da araştırmak için kullanılıyor.

Öz çekimde Curiosity keşif aracının gerisindeki kaya yapısına Greenheugh Alınlığı ismi veriliyor. Aracın sağında bulunan doruğa ise 2021 yılının başlarında ölen astrobiyolog olan Rafael Navarro-Gonzalez için Rafael Navarro Dağı ismi verildi.


İlginizi Çekebilir

Citi, ABD borsalarındaki yükselişin genişlemesiyle birlikte S&P 500’ün 2024 yılı sonunda 5.100’e yükselebileceğini söyledi

Citigroup’taki hisse senedi analistlerine göre S&P 500 endeksi, ABD borsasındaki yükselişin genişlemesiyle gelecek yılın sonuna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: