Anasayfa / Genel / NASA, Mars gezgini Perseverance’nin tüm misyonlarını durdurdu!

NASA, Mars gezgini Perseverance’nin tüm misyonlarını durdurdu!

NASA mühendisleri helikopter formundaki küçük İHA ve gezici ortağı Perseverance ortasında bir irtibat sorunu yaşandığını açıkladı. Sorunun kaynağı incelenirken süregelen misyonların, aracın ve planlı aktivitelerin güvenliği sebebiyle durdurulmasına karar verildi.

Mühendisler, sorunun bir kaç gün içerisinde çözülmesini umduklarını söyledi. Ancak şayet donanımsal bir sorun yaşanıyorsa, bu durum misyonun geleceğini büyük tehlike altına sokabilir. En yeterli senaryoya nazaran, sırf Mars gezgininin rol alacağı misyonlara devam edilebilir. Ama bu bile işlerin planlanan mühletin bir kaç ötesine aksamasına sebep olabilir.

NASA’nın öbür alternatifi yok!

Açıklanan bilgilere nazaran Ingenuity’nin 5 Aralık Pazar günü gerçekleştirdiği 17. uçuşunun akabinde helikopter ile gezici ortasındaki telsiz kontağında kesinti yaşandı. Sorun, Ingenuity’nin iniş evresinde meydana geldi, bu da grubun helikopterin inançlı bir formda inip inmediğini bilmediği ve uçuştan fotoğraf çekemediği manasına geliyor.

Ama NASA, sorunun meydana gelmesinden yaklaşık on beş dakika sonra gezici helikopterin sağlıklı olduğuna dair bir onay aldı. Mühendisler mevcut telemetri bilgilerini tahlil ettiler. Sorunun, aygıtların ortasındaki görüş çizgisindeki sorunlar nedeniyle ikisi ortasındaki radyo irtibatında olduğunu teyit ettiler.

Uçuş, Perseverance’ın makul bir pozisyon ve oryantasyonda olacağı varsayımıyla planlanmıştı. Fakat evvelden planlanan program içerisinde gezici için planlar değişti. Bu yüzden öbür bir yerde bulundu. Telsiz bağlantısında kesintiye neden olan şeyse, ikisi ortasındaki bu ara farkıydı.

Yapılan bir röportajda, NASA’nın Ingenuity takımının bir üyesi, aygıtta bir sorun olduğunu doğruladı. Lakin bunun aşılamaz bir pürüz olduğuna inanmadığını söyledi. Ingenuity program önderi Teddy Tzanetos yaptığı bir röportajda şunları söyledi:

Sonunda, o denli ya da bu türlü, çok daha uygun irtibat elde edeceğiz. Hasebiyle asıl soru bunu yalnızca tekrar ne vakit deneyeceğimiz. Temel olarak, Ingenuity’nin kullanıma hazır 900 megahertz radyo temasının hudutlarını keşfettik.

Alınan hudutlu bilgi, rotor taşıtındaki gücün harika olduğunu gösteriyor. Bu da dikey bir duruşta olduğunu ve güneş gücü dizisinin altı lityum iyon piline verimli bir formda güç sağlamasına müsaade verdiğini gösteriyor.

Ancak takımın, uçuş 17’nin sonunda bağlantısı engellediğine inandığı tıpkı görüş sınırı problemleri, bilgi paketlerinin birçoklarının (uçuştan imajlar dahil) geziciye ve akabinde Dünya’ya iletilmesini hala engelliyor.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

GameStop hisseleri gelir kaybının ardından düşüşe geçti ve Ryan Cohen özsermaye yatırımlarına odaklandı

GameStop Corp.’un hisseleri, video oyunu perakendecisinin beklenenden daha iyi bir sonuç elde etmesine rağmen üçüncü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: