Anasayfa / Genel / NASA, Karanlık Ay vazifesine nasıl hazırlanıyor?

NASA, Karanlık Ay vazifesine nasıl hazırlanıyor?

NASA astronotları, Ay’ı bir sonraki Artemis vazifesiyle ziyaret ettiklerinde, karanlık ve gölgeli bir keşif gezisi yapacak. Uzay ajansının yenilenen Ay tutkusu, Artemis isimli bir vazifeyle bu on yılın sonunda astronotları uydumuza götürmeyi amaçlıyor.

NASA’nın yeni vazifesiyle birlikte astronotlar, Güneş’in bile zar güç yükseldiği bir yer olan Ay’ın Güney Kutbu’na inecek. Son derece uzun gölge ve loş etraftan oluşan bir bölgede nasıl ayakta kalacaklar? NASA, gelecekteki Ay kaşiflerini ürkütücü şartlara uygun formda eğitmeye hazırlanıyor.

NASA’dan Karanlık Ay misyonuna “karanlık” simülasyon

Bu hafta Johnson Uzay Merkezi, Güney Kutbu’nda astronotların yaşayacaklarını simüle eden NASA dalgıçlarının bir manzarasını yayınladı. Eğitim, ajansın Houston’daki Nötr Yüzdürme Laboratuvarı’nda, daha düşük yer çekimindeki şartları simüle etmek için tasarlanmış devasa bir havuz (12 metre derinliğinde) gerçekleştiriliyor.

NASA halkla bağlar uzmanı Megan Dean, “NASA, Artemis programının bir modülü olarak Ay’ın Güney Kutbu’na birinci bayanı ve birinci beyaz olmayan insanı göndermeye hazırlanırken, Houston’daki Nötr Yüzdürme Laboratuvarı’ndaki (NBL) dalgıçlar, Ay aydınlatmasını simüle ederek gelecekteki Ay yürüyüşü eğitimine yer hazırlıyor.” dedi.

NASA’nın Nötr Yüzdürme Laboratuvarı çoklukla bol ışığa sahip olacak formda aydınlatılmış bir eğitim alanı, lakin bu vazifeye uygun olarak karanlık olması için büyük gayret sarf edildi. Dean, bu test ve değerlendirmenin gerçekçi bir halde yapılabilmesi için tesisteki tüm ışıkları kapattıklarını ve yansımaları en aza indirmek için havuz duvarlarına siyah perde yerleştirdiklerini açıkladı.

ABD astronotları ne vakit Ay’a ayak basacak? NASA tezli olarak görünse bile 2025’te Güney Kutbu’na bir takım indirmeyi planlıyor. Lakin uzay ajansının birinci olarak Space Launch System ismi verilen astronotları tekrar Ay’a fırlatabilecek yeni mega roketini test etmesi gerekecek. NASA, birinci testin Mart 2022’den evvel gerçekleşmeyeceğini söyledi.

Pekala ya siz NASA’nın Ay vazifeleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.