Anasayfa / Genel / NASA, James Webb teleskobunun fırlatmasını yeniden erteledi

NASA, James Webb teleskobunun fırlatmasını yeniden erteledi

NASA, James Webb teleskopunu 22 Aralık tarihine kadar uzaya göndermeyi umuyordu. Lakin fırlatılması yeniden ertelendi. Şayet aygıtın dünyadan ayrılış sürecini yakından takip ediyorsanız muhtemelen birkaç sefer bu erteleme haberlerine siz de rastlamışsınızdır.

Projenin resmi sayfasında yayınlanan bir duyuruda NASA, James Webb grubunun teleskop ile Ariane 5 fırlatma aracı ortasındaki bir irtibat sorunu üzerinde çalıştığını söyledi. Bu nedenle de 24 Aralık’tan evvel fırlatılmasının imkanı olmadığını belirtti.

NASA, James Webb teleskobunu 2021 bitmeden göndermek istiyor!

James Webb projesi, geliştirmesinin başladığı 1996 yılından bu yana, bütçenin aşılması ve büyük dizaynlar değişiklikler üzere çeşitli nedenlerden ötürü birçok talihsizlik yaşadı. Bilhassa 2020’de COVID-19 salgını nedeniyle uçuş öncesi yapılması planlanan testler askıya alındıktan sonra NASA, fırlatmayı 18 Ekim 2021’de gerçekleştirebilmek için çabalıyordu.

Ancak ajans ve ana yüklenici Northrop Grumman tarafından yapılan testlerden sonra, teleskopun bu yıl Kasım yahut Aralık ayına kadar hazır olmayacağı belirlendi. NASA daha evvel, James Webb’i fırlatma aracına sabitleyen bir kelepçe bandının beklenmedik bir formda hür kalmasından sonra teleskopun hasar görmediğinden emin olmak için kapsamlı bir denetim yapılmasını istedi. Bu sebeple 18 Aralık olarak planlanan fırlatma tarihinin 22’sine alındığını duyurdu.

NASA, şayet bu sefer her şey planlandığı üzere giderse, 24 Aralık tarihinin planlanabilecek mümkün olan en erken fırlatma günü olduğunu söyledi. Teleskobun Noel Arifesinden sonra Dünya-Güneş sisteminin ikinci Lagrange noktasına gerçek ilerleyişe geçmesi bekleniyor.

NASA, 17 Aralık’ta yeni fırlatma programı hakkında daha fazla detay açıklayacağını söyledi. James Webb’de maksadına ulaştığında Hubble’ın yeteneklerinin katbekat üstüne çıkarak çok uzaktaki objelerin daha net bir biçimde gözlemlenmesini sağlayacak.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: