Anasayfa / Genel / NASA, ISS’i nasıl yok edeceğini açıkladı

NASA, ISS’i nasıl yok edeceğini açıkladı

Neredeyse 24 yıldır insanlığın uzaydaki yuvası olan Milletlerarası Uzay İstasyonu (ISS) için yolun sonuna gelindi. Şimdiden alternatifler için çalışmalara başlayan NASA, ISS’i geride bırakma planlarını ayrıntılandıran bir rapor yayınladı. Uzaydaki bu devasa yapıyı ortadan kaldırmak için hayli önemli bir çalışma yürüten kurum, istasyonu on yıldan kısa bir müddet içinde nasıl yok edeceğine dair açıklama yaptı.

NASA’nın ISS’i iptal etme planı

İstasyonun montajı, modüler kısımların birçoklarını uzaya taşımak için büyük ölçüde eskiyen Space Shuttle’a güvenerek 90’ların sonlarında başladı. Birincil yapı 2010 yılında tamamlandı, lakin istasyon, dünya çapındaki uzay ajanslarının yardımıyla yıllar içinde genişlemeye devam etti.

NASA ve ortakları, 2020’li yılları ISS üzerinde değerli araştırmalar yaparak, uzun vadeli uzay uçuşlarının tesirlerini, iklim değişikliğini ve yörüngedeki gelecekteki ticari faaliyetlerin potansiyel tesirini keşfederek geçirmeyi planlıyor. ISS’in bir uzay tehlikesi haline gelmemesini sağlamak için atmosfere “düşmesine” müsaade verilecek, yeniden de atmosfere varması biraz vakit alacak.

NASA raporuna nazaran, ISS 2030’da kendi kıyametine hazırlanmaya başlayacak. İşte o vakit NASA, istasyonun kendi motorlarını ve kendisine bağlı araçları ateşleyerek yörüngesini bozacak. Bir yıl sonra Ocak 2031’de istasyon, sürüklenmenin atmosfere inişini hızlandırdığı dönüşü olmayan noktadan geçecek.

ISS o kadar büyük ki, atmosfere yine giriş sırasında büsbütün parçalanamaz. Bu nedenle NASA, kontrolörlerin ISS’i Güney Pasifik Okyanusundaki ıssız bir alana (SPOUA) yönlendirmesine müsaade vererek uzun ve yavaş bir iniş planladı.

NASA, ISS’i terk ettikten sonra uzay istasyonu projesinden büsbütün çıkmayı düşünmüyor. Ajans, Ay’a ve ötesine mürettebatlı seferleri destekleyecek küçük bir istasyon ve irtibat merkezi olan Lunar Gateway üzerinde ön çalışmalara başladı. Lakin Gateway’in inşası Artemis Programının başlatılmasına dayanıyor ve Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) mega roketi de hala hazır değil. NASA, bu yıl içinde SLS’nin birinci mürettebatsız test uçuşunu gerçekleştirmeyi umuyor.

NASA ve ISS hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: