Anasayfa / Genel / NASA, ISS operasyonlarını ne vakit durduracağını açıkladı!

NASA, ISS operasyonlarını ne vakit durduracağını açıkladı!

Geçtiğimiz Ekim ayında Jeff Bezos‘un Blue Origin uzay uçuşu şirketinin düşük Dünya yörüngesinde kendi ticari uzay istasyonunu kurmayı planladığı ortaya çıktı. Akabinde NASA, yaptığı duyuruda istasyonun dizaynını geliştirmek için Uzay Yasası Muahedesiyle fon sağlamak için programı seçtiğini duyurmuştu.

Şu anda Memleketler arası Uzay İstasyonu’nun (ISS) yerini alacak olan şey hakkında tartışmalar devam etse de, ikonik yörünge istasyonu yakın vakitte hiçbir yere gitmeyecek üzere duruyor. Zira yerine gelecek olan istasyon şimdi emekleme kademesinde bulunuyor.

NASA, 2030’a kadar ISS operasyonlarına devam edecek!

Dünyanın dört bir yanından astronotlara konut sahipliği yapan ISS, 20 yılı aşkın bir müddettir daima olarak kullanılıyor. Ayrıyeten istasyon, geçen yıl başlayan yeni güneş gücü dizilerinin kurulumunu içeren güç sisteminde devam eden bir yükseltme üzere daima olarak yeni teknolojileri kendine entegre ediyor.

Blue Origin tarafından geliştirilen uzay istasyonunun temsili hali

Ancak şu bir gerçek ki ISS artık epey eskidi. Her ne kadar NASA daima olarak yükseltiyor olsa da istasyonun temelini oluşturan sistemler ve iskeleti 24 yaşına geldi. 20.yüzyılın en yeterli teknolojisini içerisinde barındırıyor olsa da artık Astronotların günümüz standartlarıyla üretilen yeni bir yuvaya gereksinimi var.

Çin, kısa müddet evvel kendi uzay istasyonunun birinci kısmını başarılı bir halde yörüngeye yerleştirdi. NASA da yeni bir uzay istasyonu için planlar üzerinde üç özel şirketin çalışacağını duyurmuştu. Haberin başında bahsettiğimiz Jeff Bezos’un Blue Origin uzay şirketinin planları da bu doğrultu da ilerliyor.

Her ne kadar bu işi gerçekleştirebilecek şirket sayısı hayli kâfi olsa da büsbütün hazır bir haldeki fırlatılacak roketin bile testlerinin yapılması aylarca vakit gerektiriyor. Hasebiyle NASA, ISS’i ne kadar mühlet uzayda tutmaya devam edebilirse bu o kadar düzgün olacak.

Zira zamanlaması epey kritik. Örneğin bu yeni istasyonun 2020’lerin sonuna yanlışsız tamamlanması ön görülüyor. Akabinde başarılı bir fırlatma gerçekleştirip eski ISS terkedilecek. Şayet fırlatmada bir kusur olursa bunun telafisi uzun yıllar alabilir. Elon Musk’ın roketlerinin tersine, maliyeti milyar dolarları bulan projeler oldukları için yedeği de yapılamıyor.

NASA yöneticisi Bill Nelson bahisle alakalı yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Memleketler arası Uzay İstasyonu, barışçıl milletlerarası bilimsel işbirliğinin bir işaretidir ve 20 yılı aşkın bir müddettir insanlığa yarar sağlamak için muazzam bilimsel, eğitimsel ve teknolojik gelişmeler sağlamıştır. Yönetiminin istasyon operasyonlarını 2030 yılına kadar sürdürmeyi taahhüt etmesinden mutluyum.

Amerika Birleşik Devletleri’nin ISS’ye devam eden iştiraki, yenilikçiliği ve rekabet gücünü artıracak, birebir vakitte NASA’nın Artemis programı kapsamında birinci bayanı ve birinci beyaz olmayan kişiyi Ay’a göndermek için gerekli araştırma ve teknolojiyi ilerletecek ve birinci insanı Mars’a göndermenin yolunu açacaktır.

Gitgide daha fazla ulus uzayda faal olduğundan, ABD’nin büyüyen memleketler arası ittifaklar, uzayın barışçıl ve sorumlu kullanımı için kurallar ve normlar modellemesi konusunda dünyaya liderlik etmeye devam etmesi her zamankinden daha kıymetli.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

GameStop hisseleri gelir kaybının ardından düşüşe geçti ve Ryan Cohen özsermaye yatırımlarına odaklandı

GameStop Corp.’un hisseleri, video oyunu perakendecisinin beklenenden daha iyi bir sonuç elde etmesine rağmen üçüncü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: