Anasayfa / Genel / NASA ile SpaceX ortasında dev bütçeli anlaşma!

NASA ile SpaceX ortasında dev bütçeli anlaşma!

Elon Musk’ın CEO’su olduğu SpaceX şirketi, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ile birçok ortak proje üzerinde çalışıyor. İki kurum bir kaç hafta evvel yörüngeye daha fazla Starlink uydusu ekleme konusunda karşı karşıya gelmişlerdi. Lakin artık ise büyük bütçeli bir muahede ile gündeme geldiler.

NASA, SpaceX’in CCtCap mukavelesini 3,5 milyar dolara çıkardı

SpaceX, NASA ile Crew-7, Crew-8 ve Crew-9 vazifeleri konusunda mutabakat sağladı. Mutabakat sonucunda devasa bir fiyatlandırma ortaya çıktı. NASA, SpaceX’in Ticari Mürettebat Taşıma Yeteneği (CCtCap) mukavelesini 3,50 milyar dolara çıkardı.

Son periyotta NASA ve SapceX, birçok ortak paydada bir ortaya geldi. Elon Musk’ın CEO’su olduğu şirket, 2020’den beri Crew misyonlarını yerine getiriyordu. O denli ki bugüne kadar şirket, Crew Dragon uzay aracı ve Falcon 9 roketi aileCrew-1’den Crew-3’e üç operasyonel misyonu muvaffakiyetle gerçekleştirerek ISS’ye teslim etti. Mevzuya ait olarak NASA’nın Uzay Operasyonları Misyon Müdürlüğü’nün yardımcı yöneticisi Kathy Lueders, açıklamasında şu tabirlere yer verdi.

Uzay istasyonuna ek uçuşlar sağlamaya başlamamız kritik kıymet taşıyor. Bu yüzden bu misyonlara istasyonda ABD varlığını sürdürmek için muhtaçlık duyulduğu vakitlerde bizler hazır bir formda bekliyoruz. NASA’nın insan fırlatma kabiliyeti, yörüngede devam eden inançlı operasyonları ve düşük Dünya yörünge iktisadı inşa etmek için çok kıymetli.

NASA, yayınladığı bildiride SpaceX’e farklı bir parantez açtı. Açıklamada SpaceX’in şu anda mürettebatı ISS’ye taşıma yetkisine sahip tek Amerikan şirketi olduğu belirtildi. NASA, SpaceX ve Boeing Ticari Mürettebat programlarının astronotları ISS’ye uçurmak için birlikte çalışması için bir plan üzerinde çalışıyor. NASA, istasyona ulaşım için sırf Rus uzay ajansı Roscosmos’a güvenmişti. Lakin tüm dünya gündeminde yer alan Ukrayna işgalinden sonra bu münasebetin nasıl etkileneceği merak konusu.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya SDN Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Kocam eğer kiralamaya devam edersek ‘evsiz’ kalacağımızı söylüyor. Ev mi alacağız?

Sayın MarketWatch, Kocam 68 yaşında ve ben 74 yaşındayım. O yılda 250.000 dolar kazanıyor. Houston …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: