Anasayfa / Genel / NASA ile isminizi Ay’a gönderin: İşte yapmanız gerekenler

NASA ile isminizi Ay’a gönderin: İşte yapmanız gerekenler

Uzay ajansı NASA, görünüşe nazaran yalnızca astronotları Ay’a gönderme niyetinde değil. NASA’nın daha evvel Mars programında gerçekleştirdiği ve Türkiye’den rekor iştirakin olduğu “uzaya isim gönderme” fırsatı, artık de Ay misyonu Artemis I için başlatıldı. NASA ile Ay’a isim nasıl gönderilir?

ABD Uzay Ajansı, Ay’ın yörüngesinde dolaşmak ve Spаce Lаunch System’i (SLS) test etmek için insansız bir misyon olan Artemis I’e yönelik hayranlarını heyecanlandıran bir duyuruda bulundu. NASA, uzay meraklılarına Ay’a isim gönderme bahtı sunuyor.

NASA Artemis I ile Ay’a isim nasıl gönderilir?

NASA ile Ay’a isim gönderme nasıl yapılır diye soruyorsanız şu adımları izleyin: NASA’nın web sitesine gitmeli, karşınıza çıkan kayıt ekranına isminizi ve PIN kodunu girmelisiniz. İsminizi ve uçuş bilgilerinizi içeren bir biniş kartı almak için “gönder” düğmesini tıkladığınızda kaydolmuş olacaksınız. Lakin şimdiden uyaralım; PIN’inizi unutursanız Artemis I biniş kartınıza erişmeniz mümkün olmayacak.

Ayrıyeten NASA’nın fırlatışlarında ve öbür büyük etkinliklerinde sanal konuk olmanızı sağlayacak size özel QR kod da bu sayfadan erişilebilir durumda.

Artemis I vazifesi, NASA’nın Spаce Lаunch System roketi ve Orion uzay aracının birinci insansız uçuş testi olacak. Orion, fırlatıştan birkaç gün sonra Dünya’ya dönmeden evvel Ay’ın etrafında gezinecek. Birinci olarak Kasım 2021’de fırlatılması planlanan roket, beklenmedik kazalar sonucunda bu yılın Mayıs ayına kadar ertelendi.

Her şey plana nazaran giderse Artemis II, Orion ile tıpkı yolu izleyecek, fakat bu sefer mürettabatı da yanında götürecek. Bunu takiben 2025’te yapılması hedeflenen Artemis III, 1972’deki son Apollo vazifesinden bu yana Ay yüzeyindeki birinci bayanı ve birinci beyaz olmayan astronotu içerecek.

NASA’ya nazaran Artemis programı, ajansın “insan varlığını Ay ve ötesine genişletme taahhüdünü ve kapasitesini” gösteriyor. Gelecek yıllar için Ay’da insan varlığı oluşturmayı sağlayacak giderek karmaşıklaşan misyon serisinin birincisi olacak.

NASA ile Ay’a isim gönderme fırsatı hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Burası borçluların en yüksek ortalama öğrenci borcuna sahip olduğu eyalet

Ülkenin 1,7 trilyon dolarlık öğrenci borcu eşit şekilde dağılmıyor. Bu, bu ayın başlarında yayınlanan ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: