Anasayfa / Genel / NASA, Güneş patlamasının yayılma anını görüntüledi!

NASA, Güneş patlamasının yayılma anını görüntüledi!

Bu hafta başlarında Güneş’te patlayan güçlü bir Güneş patlaması, NASA (Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi), tarafından yakalandı. Patlamanın akabinde Güneş yüzeyinde görülen parlamanın yayılma anı ise görenleri heyecanlandırdı. Uzay ajansının Güneş Dinamikleri Gözlemevi (Solar Dynamics) tarafından tespit edildi.

Patlama, pek çok tehlikeye neden olabilir

NASA bir açıklamasında, Güneş’te orta seviyede bir patlamanın yaşandığını ve patlamanın akabinde meydana gelen parlamanın, Güneş etrafında yayıldığını belirtti. Ayrıyeten açıklamaya nazaran patlama, Güneşin yapabileceği en güçlü parlama sınıfında yer alıyor.

Güneş patlamasının gücü, uzmanların daima olarak Güneş’ten gelen tehlike ispatlarını izlediğini gösterir. Güneş’ten kaynaklanan patlamalar, radyo bağlantısını, elektrik güç şebekelerini ve sinyalleri bozabilir. Birebir vakitte şu anda uzayda bulunan beşerler ve ekipmanlar için bir riske neden olabilir.

Şimdilik, farklı bir tarafa çekilmesinden ötürü Dünya için rastgele bir tehdit oluşturmuyor. Bu akış, bu hafta boyunca Güneş’ten patlayan güneş fırtınaların sonucu olarak görülüyor.

Güneş’in hareketlerini izlemek için ‘uzay aracı filosu’ kullanılıyor

NASA, güneş patlamasının en son 31 Mart‘ta yıldızımızdan ayrıldığını söyledi. Ayrıyeten 14.35‘te doruğa ulaştı. Uzay ajansına nazaran parlama ‘M sınıfı‘ bir parlama. X sınıfı olarak bilinen en ağır alevlerin yaklaşık onda biri büyüklüğünde.

Şimdilik Güneş Dinamikleri Gözlemevi ya da SDO, yıldızı gözlemlemek için daima olarak Güneş’i izliyor. Bunun yanı sıra NASA ve başka uzay ajansları Güneş’in hareketini izlemek için uzay aracı filosu kullanıyor. Bu araç, Güneş’i düzgün anlamanın yanı sıra güneş havasını neden olduğu tehlikelerden korumak için Dünya’daki tedbirleri bilgilendiriyor.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından yahut SDN Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Patronlar ofise geri dönme konusunda gerçekten ne düşünüyor?

Brown, “Artık daha fazla güce sahip olduklarını düşünüyorum” dedi. “Şirketler çalışanlarını her zamankinden daha fazla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: