Anasayfa / Genel / NASA, Dünya’yı kurtarmaya hazırlanıyor!

NASA, Dünya’yı kurtarmaya hazırlanıyor!

Kasım ayı başlarında NASA, Çift Asteroid Yönlendirme Testi (Double Asteroid Redirection Test DART) için fırlatma tarihini 23 Kasım olarak vermişti. Belirlenen tarihte California‘da beklenen fırlatma gerçekleşti. Misyonun hedefi ise Dünya’yı muhtemel tehlikelerden korumak için strateji geliştirmek.

Bu süreç doğal ki uzun sürecek olsa da NASA, başarılı sonuçlar elde edeceğine inanıyor. Vazifenin basamakları neler? Ne amaçlanıyor ve sonucunda ne üzere datalar elde edilecek? İşte birinci gezegen savunma testi misyonunin ayrıntıları…

DART misyonunun gayesi ne?

23 Kasım olarak belirlenen tarihte korkulduğu üzere berbat hava kaideleri ile karşılaşılmadı ve fırlatma muvaffakiyetle gerçekleşti. Bu vazifenin maksadı Amor asteroid kümesindeki Didymos ismindeki büyük bir asteroid etrafında dönen Dimorphos isimli başka küçük asteroide çarpmak olacak. Böylece Dimorphos’un yörüngesi değişecek, böylelikle yörünge saptama ve değiştirme yolları aranacak.

Bu asteroidlerin Dünya yörüngesine girmesi üzere bir tehlikenin kelam konusu olmadığını NASA açıkça belirtti. Sadece asteroid sistemi üzerindeki çarpmaların tesirlerini görüp ölçmeyi amaçlıyorlar. Bunun için Dünya üzerinden teleskop ile takipte olacaklar. Kinetik tesir tekniği ile yüksek surattaki potansiyel tehlikeli bir asteroidi durdurmak için teknoloji ve strateji geliştirebilecekler.

DART, Didymos’a yaklaşık 10 ayda ulaşacak. Yakınına geldiğinde ise istikametini değiştirerek Dimorphos’a saniyede 6.6 kilometre sürat ile çarpacak. Yaklaşık bir golf arabası büyüklüğündeki DART, 550 kg tartıda ve Dimorphos ise 4.8 milyon ton. Çarpmanın tesiri ile Didymos’un yörüngesinin fiilen değişmesi amaçlanıyor.

Asteroidler dünyayı yok edebilir mi?

1-20 metre genişliğindeki asteroidler sık sık Dünya yörüngesine giriyor. Lakin bunların neredeyse tamamı atmosferde parçalanıyor ve zararsız bir hale geliyor. Her 500.000 yılda bir Dünya’ya 1 kilometre çapında asteroidler çarpar. Moritanya‘daki Tenoumer çarpma kraterine, 20.000 yıl evvelki bilinen en son büyük boyutlu asteroidin sebep olduğu düşünülüyor. 5 kilometre çapındaki asteroidler ise her 20 milyon yılda bir Dünya ile buluşuyor.

2013‘te 6 Rus kentine ziyan veren Chelyabinsk meteroidinin 20 metre çapında olduğu düşünülüyor. Bu çarpmanın tesiriyle 1.500 kişi yaralandı. İşte DART misyonu, tam bu noktada devreye giriyor ve mümkün bir tehlikeli asteroide karşı Dünya’yı korumak için strateji geliştirmeyi planlıyor.

Sizler NASA’nın Dünya’yı muhtemel bir tehlikeden kurtarmak için üzerinde çalıştığı DART misyonu hakkında neler düşünüyorsunuz? Nitekim verilen emeklere değecek mi? Fikirlerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.