Anasayfa / Genel / NASA, Dart uzay aracı ile asteroiti çarpıştıracak!

NASA, Dart uzay aracı ile asteroiti çarpıştıracak!

NASA, asteroit çarpmalarına karşı teknolojisini test edeceği Dart misyonunu yarın başlatacak. Yani vazifenin gayesi, gelecekteki tehlikeli bir asteroiti rotasından saptırmak için gerekli olabilecek teknolojiyi görmek. Fırlatma için ajans, yapay uydu Dimorphos asteroit setini belirledi. Bu uydu yarın fırlatılacak olan uzay aracı ile vurulacak.

2005 yılında ABD Kongresi, NASA’yı 140 metreden büyük Dünya’ya yakın asteroitlerin yüzde 90’ını keşfetmeye ve takip etmeye yönlendirdi. Bu kategoride bilinen hiçbir asteroit Dünya için acil bir tehdit oluşturmuyor. Lakin bu objelerin sırf tahminen yüzde 40’ı gerçekte tespit edildi.

NASA, Dart misyonunu yarın başlatıyor!

Bilim insanları, gelecekte gezegenimize büyük bir asteroitin çarpmasından kaygı ediyor. Bu nedenle araştırmacılar, yapay bir uyduyu vurmak için yeni bir uzay vazifesini yarın başlatacak. Bilim takımı, uzay aracıyla Dimorphos isimli cismi vurarak suratının ve yolunun ne kadar değişeceğini görmek istiyor.

(NASA JHAPL/BBC)

Birkaç yüz metre çapında bir asteroit gezegenimizle çarpışırsa kıta çapında bir yıkım meydana gelebilir. Bunu merak eden ve önlem almak isteyen NASA, birinci yapay çarpışma teşebbüsünü (Dart görevi) hazırladı. Ajansın gezegen savunma uyum ofisinden Kelly Fast, “Dart, Dimorphos’un yörüngesinin dönemini küçük bir ölçü değiştirecek.” dedi.

BBC‘nin haberine nazaran, Çarşamba günü (yarın) sabah saatlerinde Dart uzay aracını taşıyan bir Falcon 9 roketi California’daki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden havalanacak. 325 milyon dolarlık bu vazife, birbirini yakından izleyen bir çift asteroiti gaye alacak. Didymos 780 metre çapa sahipken daha küçük olan Dimorphos ise yaklaşık 160 metre genişliğinde.

(NASA JHAPL/BBC)

Mevzuyu biraz daha açacak olursak, Dimorphos’un büyüklüğündeki cisimler hayli tehlikeli. Zira patlama oluşturabilir, nüfuslu alanları harap edebilir ve on binlerce can kaybına yol açabilir. Çapı 300 metreden büyük olan asteroitler kıta çapında yıkıma neden olabilirken, 1 kilometreden büyük olanlar dünya çapında tesirli olacaktır.

NASA, Dart aracının Dimorphos’a yaklaşık 6,6 km/sn süratle çarpacağını duyurdu. Böylelikle cismin suratını saniyede bir milimetreden daha küçük bir oranda değiştirmesi gerekiyor. Hasebiyle Didymos etrafındaki yörüngesini de değiştirmeli. Bu çok küçük saptırma operasyonu ile bir cismi Dünya ile çarpışma rotasından çıkarmak mümkün.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: