Anasayfa / Genel / NASA DART misyonundan birinci fotoğraflar paylaşıldı

NASA DART misyonundan birinci fotoğraflar paylaşıldı

NASA, geçtiğimiz ay steriod çarpışmaları ile ilgili deneme yapmak için DART misyonuna ilişkin uzay aracını fırlattı. DART vazifesinden birinci fotoğrafları paylaşan NASA, mevzu hakkında açıklama yaptı.

Bir müddettir asteroid çarpışmaları ile ilgili çalışma yürüten NASA, Falcon 9 roketi ile gerçekleştirdiği DART misyonunu başlattı. Misyon maksadının gelecekteki asteroit tehlikelerini etkisiz hale getirmek olduğunu açıklayan yetkililer, yapay uydu Dimorphos asteroit seti ile deneme yapacak.

İşte NASA’nın DART misyonundan birinci fotoğraflar

Gelecekte gezegenimize büyük bir asteroit çarpmasından telaş eden bilim insanları, 2005 yılında ABD’de gerçekleştirilen kongrede Dünya’nın etrafındaki asteroitleri keşfetmek için çalışma başlattı. 140 metreden büyük asteroitlerin yaklaşık yüzde 40’nın tespit edildiğini belirten yetkililer, çalışmalara devam ettiklerinin altını çizdi.

Husus hakkında açıklama yapan yetkililer, “7 Aralık Salı günü, uzay aracımızda bulunan DRACO teleskopik kamerasının imaj alabilmesi için araçta bulunan kapağı açtık. Dünya’dan yaklaşık 2 milyon mil (11 ışık saniyesi) uzaklıktan alınan imaj Perseus, Koç ve Toros takımyıldızlarının yakınında, uzayın siyah fonunda kristal berraklığında ve keskin bir düzine yıldızdan oluşuyor.” sözlerini kullandı.

DART gemisinde tek kamera olan DRACO (Didymos Keşif ve Optik navigasyon için Asteroid Kamera), yüksek çözünürlüğe sahip. Öncelikli olarak navigasyon ve hedefleme için kullanılan DRACO, Didymos asteroitinin formunu ve boyutunu gözlemleyecek.

DART, 26 Eylül 2022’de asteroid Didymos ile çarpışmak için planlandığı üzere şu anda güneş sisteminde ilerliyor. Didymos çarpışması esnasında DRACO, son ana kadar fotoğraf çekerek NASA merkez üssüne imaj gönderecek.


İlginizi Çekebilir

Kocam eğer kiralamaya devam edersek ‘evsiz’ kalacağımızı söylüyor. Ev mi alacağız?

Sayın MarketWatch, Kocam 68 yaşında ve ben 74 yaşındayım. O yılda 250.000 dolar kazanıyor. Houston …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: