Anasayfa / Genel / NASA, Crew-3 uçuşunu tekrar erteledi! İşte nedeni

NASA, Crew-3 uçuşunu tekrar erteledi! İşte nedeni

NASA ve uzay nakliyatı şirketi SpaceX’in birlikte yürüttüğü Crew-3 vazifesi yeniden ertelenmek zorunda kaldı. Eylül ayında SpaceX’in gerçekleştirdiği Inspiration4 vazifesinde tuvalet arızası yaşanmıştı. Dört kişilik sivil mürettebat, üç günlük bir uzay seyahati gerçekleştirdi. Lakin Dünya’ya döndüklerinde tuvaletin idrar sızdırdığı ortaya çıktı. Nedeni ise tuvaletin içindeki tüplerin yapışmamış olmasıydı.

Bununla birlikte, SpaceX’in başı beladan kurtulmuyor. Çünkü Crew-3’ün kapsülündeki tuvalet tasarımı da birebir. Lakin geçtiğimiz günlerde şirket, benzeri bir sorun yaşanmaması için tedbir aldıklarını açıkladı. Bu defa de misyon öteki bir nedenden dolayı ertelendi…

NASA, Crew-3 grubundan birinin hasta olduğunu açıkladı

ABD uzay ajansı ile SpaceX, Crew-3’ün 31 Ekim Pazar günü fırlatılmasını planlıyordu. Lakin fırtına beklentisi nedeniyle Milletlerarası Uzay İstasyonuna yapılacak seyahat 3 Kasım Çarşamba gününe ertelenmişti. Dört kişilik astronot takımını taşıyacak olan ‘Endurance‘ isimli Crew Dragon uzay aracı, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezinden bir Falcon 9 roketi ile fırlatılacak.

(Foto: SpaceX)

Dün NASA, bir yazılı açıklama yaparak Crew-3 misyonunun ertelendiğini duyurdu. Uzay ajansı, bir mürettebat üyesininin “küçük bir tıbbi sorun” yaşadığını aktardı. “Sorun tıbbi bir acil durum değil ve COVID-19 ile ilgili de değil.” formunda açıklama yapan ajans, daha fazla detay vermedi.

Uzay ajansı ayrıyeten, Crew-3 üyelerinin lansmana kadar Kennedy Uzay Merkezinde karantinada kalacağını belirtti. Bu ortada, dört kişilik grup, ABD’li astronotlar Raja Chari, Kayla Barron ve Tom Marshburn ile Alman astronot Matthias Maurer‘den oluşuyor. Bununla birlikte, ajans hangi astronotun sıhhat sorunu yaşadığını belirtmedi.

(Foto: SpaceX)

Son duyuruya nazaran, NASA ve SpaceX’in iş birliğindeki Crew-3 lansmanı, 6 Kasım Cumartesi günü olacak. Bu misyon, NASA’nın 2011’de Uzay Mekiği programını sonlandırdıktan sonra SpaceX ile imzaladığı milyarlarca dolarlık mutabakatın bir modülü.

Takım, Nisan ayından bu yana Milletlerarası Uzay İstasyonunda (ISS) bulunan Avrupa Uzay Ajansı (ESA) astronotu Thomas Pesquet de dahil olmak üzere dört Crew-2 astronotunun yerini alacak. Crew-3’ün grubu, yörüngedeki uzay üssünde altı ay konaklayacak. Bu süreçte takım, hem bilimsel araştırmalar yapacak hem de bir uzay yürüyüşüne çıkacak.


İlginizi Çekebilir

Nike, indirimlerin hafifletilmesi ve maliyetlerin düşmesi sayesinde yılın daha iyi olmasını bekliyor

Rakip koşu ayakkabısı üreticilerinin bu yıl Nike Inc.’i savunmaya alması ve genel talebin zayıf kalmasından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: