Anasayfa / Genel / NASA, Çin’den evvel Mars kolonisini oluşturmak istiyor

NASA, Çin’den evvel Mars kolonisini oluşturmak istiyor

Mars kolonisi oluşturma fikri uzun yıllardır var. Bununla birlikte, ülkeler ortasındaki rekabet Güneş Sistemimizdeki başka ünitelere de ulaşıyor. ABD ve Rusya ortasındaki Soğuk Savaş yıllarında başlayan uzay rekabetinin artık tarafları çok daha fazla.

Çin‘in son yıllarda başlattığı uzay vazifeleri, Hindistan‘ın ve Birleşik Arap Emirlikleri‘nin uydularını görüyoruz. Lakin NASA (ABD Havacılık ve Uzay Ajansı) bu durumdan hoşnut görünmüyor. ABD’li uzay ajansı yetkilileri Çin’den evvel Mars’a insanları yerleştirmek istediklerini açıkladı.

Mars kolonisi için nükleer güçlü roket gerekiyor

NASA yetkilileri, ABD’nin jeopolitik rakiplerini Kızıl Gezegen konusunda yenmek istiyorsa nükleer güçlü uzay aracına yatırım yapması gerektiğini söyledi. United Press International‘ın haberine nazaran, yetkililer geçtiğimiz günlerde Konut Bilimi, Uzay ve Teknoloji toplantısında bir ortaya geldi.

(Foto: NASA)

Mars kolonisi konusunda NASA yöneticileri milletvekillerine seslendi. Vekilleri, nükleer güçlü roketleri araştırmak ve geliştirmek için kaynak oluşturmaya çağırdılar. Şayet bu roketler geliştirilirse, insanların Kızıl Gezegene yalnızca 3 ila 4 ay içinde ulaşması mümkün olacak. Bu, klâsik, kimyasal güdümlü roketlerde gereken müddetin yarısı kadar.

NASA’nın Bütçe ve Finans kıdemli danışmanı Bhavya Lal, şunları söyledi: “Çin de dahil olmak üzere stratejik rakiplerimiz, Mars ve derin uzay bilimi vazifelerinin yanı sıra, Ay’da daima insan varlığına yönelik emellerini yerine getirmek için nükleer güç ve itici güç de dahil olmak üzere çok çeşitli uzay teknolojilerine agresif bir biçimde yatırım yapıyor. ABD’nin rekabetçi ve global uzay topluluğunda başkan kalabilmesi için süratli bir biçimde hareket etmesi gerekiyor.”

Çin, “bir şeyler” deniyor

NASA yöneticilerinin bu açıklamaları, geçtiğimiz haftalarda Çin’in birtakım çalışmalarından sonra geldi. Bu, elbette tesadüf olamaz. Görünen o ki, NASA yetkilileri ellerini çabuk tutmak ve koltuğunu kaptırmamak istiyor. Zira kısa müddet evvel argümana nazaran Çin, hipersonik nükleer yetenekli füze testi gerçekleştirdi.

(Foto: Joe Marino/UPI)

Çin’in bu denemesi ABD’li yetkilileri hayli şaşırttı. Çünkü ABD ve NASA, öbür ülkelerin uzay çalışmalarına küçümseyici bir bakışa sahip. Lakin geçmişte Rusya’nın Sputnik uydusu ABD’yi şoka uğratmıştı. NASA, sırada Çin’in olmasından tasa duyuyor. Bu ortada, Çinli yetkililer ise hipersonik nükleer füze tezlerini reddetti.

Kongre ve NASA, insanları 2033 yılına kadar Mars’a götürmek istediklerini belirtti. Lakin Bilim Akademileri Uzay Nükleer Tahrik Teknolojileri Komitesi’nin lideri Dr. Roger Myer, gerçekçi bir açıklama yaptı. Dr. Myer, beşerli Mars seyahatinin 2033 yılına kadar muhtemelen yapılamayacağını söyledi.

Bununla birlikte, Çinli yetkililer de 2033’te taykonotları Mars’a göndermek istiyor. Bhavya Lal, Çin’in nükleer itiş gücüne yatırımlarına devam etmesi halinde gayesini tutturacağını söyledi.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: