Anasayfa / Genel / NASA, Boeing Starliner için yeni fırlatma tarihi belirledi!

NASA, Boeing Starliner için yeni fırlatma tarihi belirledi!

NASA, bir gün astronotları Milletlerarası Uzay İstasyonu’na (ISS) taşıyabilecek Boeing‘in kuşatılmış Starliner CST-100 uzay aracının iki yörünge test uçuşu için Mayıs 2022‘yi hedeflediğini duyurdu. Boeing uzay aracının birinci mürettebatsız test uçuşu Aralık 2019‘da gerçekleşmişti. Bu noktada ISS ile kenetlenmesinin görülmesi gerekiyordu.

Fırlatmadan kısa bir mühlet sonra uzay aracının yazılımıyla ilgili birden fazla sorun çıktı. Bu da aracın ISS’e götürmek için amaçlanan yörüngeye ulaşamamasıyla sonuçlandı. Akabinde NASA vazifesi kısa kesti.

NASA ve Boeing, Starliner’deki sorunu anlamak için testlerini sürdürüyor

NASA‘nın ikinci fırlatma atağı bu yıl Ağustos ayındaki lansman öncesi denetimler sırasında mühendislerin, Starliner‘ın kapsülün alt tarafına takılan servis modülündeki tahrik sistemine bağlı valflerle ilgili bir sorun konusunda uyarıldığında iptal edildi. O vakitten beri NASA ve Boeing mühendisleri ilgili sorunu değerlendiriyorlar. Hala tam olarak anlamak için çeşitli testler uyguluyorlar.

NASA‘dan Steve Stich bu hafta başında bir açıklama gerçekleştirdi. Bu noktada şunları söyledi: “NASA, sorunun muhtemel nedenlerini daha âlâ karakterize etmek için ajansın gereçleri ve itici gaz uzmanlığından yararlanmak da dahil olmak üzere, servis modülü valf soruşturmasında Boeing ile yan yana çalışıyor. Birleştirilmiş çalışma sayesinde, valf problemlerine yol açan katkıda bulunanları ve gelecekte olmasını engellemenin yollarını çok daha uygun anlıyoruz.” dedi.

OFT-2 test vazifesinde başarılı olursa ve gelecek yıl Mayıs ayında gerçekleşirse, Starliner Florida‘daki Cape Canaveral‘den bir United Launch Alliance Atlas V roketiyle fırlatılacak.

Boeing sonunda Starliner ile kontaklı tüm meseleleri çözebilirse, araç SpaceX‘in başarılı Crew Dragon uzay aracının müsaadeden gidecek. Böylelikle NASA uzay programının ayrılmaz bir kesimi haline dönüşecek.

Sizler hususla alakalı ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Number of Domestic Investors in Stock Market Reaches 3.3 Million – Last Minute Economy News

November veri from the Central Registry Agency (MKK) revealed that domestic investor interest in Borsa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: