Anasayfa / Genel / NASA, Blue Origin’in uzay istasyonunu destekliyor!

NASA, Blue Origin’in uzay istasyonunu destekliyor!

Geçtiğimiz Ekim ayında Jeff Bezos‘un Blue Origin uzay uçuşu şirketinin düşük Dünya yörüngesinde kendi ticari uzay istasyonunu kurmayı planladığı ortaya çıktı. Akabinde Perşembe günü NASA yaptığı duyuruda, istasyonun dizaynını geliştirmek için Uzay Yasası Muahedesiyle fon sağlamak için programı seçtiğini duyurdu.

NASA, havacılık ve uzay endüstride özel bölümün büyümesini destekliyor

Blue Origin İleri Seviye Geliştirme Programları Kıdemli Lider Yardımcısı Brent Sherwood mevzuyla alakalı yaptığı bir açıklamada şunları söyledi:

NASA’nın, Dünya yörüngesini çeşitli müşteriler ve sanayiler için daha erişilebilir hale getirmek için ihtilal niteliğinde bir yaklaşım olan Orbital Reef’in gelişimini desteklemesinden mutluyuz.

İstasyon, ISS ortaklarının muhtaçlıklarını karşılamanın yanı sıra, gelişen düşük G sanayileri için azaltılmış işletme maliyetleri sunacak. Tıpkı vakitte yörüngede çoklu kullanımlı uzay iş parkı olarak hizmet edecek.

Blue Origin, bu projede Sierra Space ile ortak çalışıyor. Birinci olarak istasyonun tasarımı ve inşasından New Glenn ağır fırlatma sistemini kullanarak asansör lojistiğini yönetmeye kadar her şeyin mimarisine ve altyapısına odaklanıyor. İkinci olarak da LIFE (Large Integrated Flexible Environment) istasyonunun altyapısını geliştirmekle görevlendiriliyor.

Buna ek olarak Boing, operasyon bakım bilimi modülünü tasarlayarak ve Starliner mürettebat kapsülünden yararlanarak yardımcı oluyor. Genesis Engineering Solutions da turistlerin ve çalışanların emsal formda içine girebilecekleri tek kişilik bir uzay aracı üzerinde çalışıyor.

Orbital Reef takımı, 2030’larda daha fazla genişlemenin gerçekleşmesiyle birinci modüllerini on yıllık sürecin sonuna kadar yörüngede görmek istiyor. Lakin Orbital Reef, NASA’nın ticari LEO ağındaki tek balık değil. Northrop Grumman da Perşembe günü yaptığı açıklamada, LEO’da en az 15 yıl kalacak “serbestçe uçan” uzay istasyonu tasarlamak için 126 milyon dolarlık bir Uzay Yasası Mutabakatı imzaladığını duyurdu.

Northrop Grumman’ın Sivil Havacılıktan Sorumlu Lider Yardımcısı Steve Krein mevzuyla alakalı şu açıklamayı yaptı:

İstasyonumuz, Milletlerarası Uzay İstasyonu tabanlı LEO misyonlarından, NASA’nın tüm masrafları üstlenmediği, lakin birçok müşteriden biri olarak hizmet verdiği sürdürülebilir ticari tabanlı vazifelere problemsiz bir geçiş sağlayacaktır.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce NASA projeleri kendi yapmak yerine özel kesimi kullanmakta haklı mı? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Patronlar ofise geri dönme konusunda gerçekten ne düşünüyor?

Brown, “Artık daha fazla güce sahip olduklarını düşünüyorum” dedi. “Şirketler çalışanlarını her zamankinden daha fazla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: