Anasayfa / Genel / NASA birinci uzay turistlerini ISS’e fırlatıyor! İşte tarih

NASA birinci uzay turistlerini ISS’e fırlatıyor! İşte tarih

Memleketler arası Uzay İstasyonu’na (ISS) gidecek olan birinci uzay turistlerinin fırlatılmasına artık günler kaldı. NASA tarafından başlatılan bu turizm misyonu, birtakım toplumsal yardım ve ticari faaliyetleri içeriyor. Pekala ya ISS turistleri ne vakit fırlatılacak?

NASA, ISS turistlerini fırlatmaya hazırlanıyor

NASA, Milletlerarası Uzay İstasyonu için yapılacak birinci uzay turizmi vazifesini neredeyse başlamak üzere. Uzay ajansı ve Axiom Space paydaşlığıyla yapılacak Ax-1 misyonu, SpaceX roketi yardımıyla 4 kişilik mürettebatı ISS’e uçuracak.

10 gün sürmesi planlanan Ax-1 misyonu, 6 Nisan Çarşamba günü Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nde gerçekleşecek. Dört kişilik takımın Axiom Space ve SpaceX iş birliğiyle gönderilmesi planlanıyor.

Ax-1 grubunu oluşturan isimler ortasında Kanadalı hayırsever Mark Pathy, Amerikalı teşebbüsçü Larry Connor ve İsrail Hava Kuvvetleri’nde çalışmış eski pilot Eytan Stibbe ve son olarak misyonu yönetecek olan eski NASA astronotu Michael López-Alegría yer alıyor.

ISS’e gitmek için 55 milyon dolar ödeyen uzay turistlerinin, “ömür uzunluğu yolculuk” yapacağı garantisi verildi. Fakat bu paranın da ötesinde mürettebat üyeleri, Ax-1 misyonu için aylar süren uzay eğitiminden geçti.

6 Nisan Çarşamba günü düzenlenecek lansman NASA tarafından yapılacak canlı yayınla izlenebilir. Yayın sırasında Crew Dragon kapsülüne bağlanacak turistleri ve ayrıyeten SpaceX roketi Falcon 9’un fırlatışını izlemek mümkün olacak. Crew Dragon uzay aracı, 8 Nisan Cuma istasyona varacak.

Fırlatışa çok az kalmış olmasına karşın makus hava şartlarının yahut son dakika teknik meselelerinin yaşanabileceğini de hatırlatmak gerekiyor. Son dakika yaşanabilecek gelişmeleri NASA’nın Twitter hesabından denetim edebilirsiniz.

Pekala ya siz NASA ve Axiom Space’in ISS istasyonuna turist göndermesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya SDN Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Number of Domestic Investors in Stock Market Reaches 3.3 Million – Last Minute Economy News

November veri from the Central Registry Agency (MKK) revealed that domestic investor interest in Borsa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: