Anasayfa / Genel / NASA, birinci ISS uzay turizmi projesini tekrar erteledi!

NASA, birinci ISS uzay turizmi projesini tekrar erteledi!

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)’nın en büyük maksatları ortasında hiç kuşkusuz uzay turizmi yer alıyor. Ay’a ve akabinde da Mars’a uzay turizmi kapsamında hayalleri bulunan kurum, bunun birinci adımı olarak Milletlerarası Uzay İstasyonu’na (ISS) uzay turizmi düzenleyecek. Lakin Axiom Mission 1’yi (Ax-1) ismi verilen proje, birtakım problemlerle karşı karşıya.

Axiom Mission 1, dördüncü defa ertelendi

NASA’da uzay turizmi misyonu için gerim sayım başladı. Vazife Teksas merkezli Axiom Space tarafından düzenleniyor. Ayrıca SpaceX‘in test edilmiş ve onaylanmış Falcon 9 roketi ile Crew Dragon uzay aracını kullanacak. NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) birinci uzay turizmi misyonunu 3 Nisan günü başlatmayı hedefliyordu.

NASA, birtakım sıkıntılar nedeniyle fırlatmanın birkaç gün ertelenebileceğini duyurdu. Vazife, fırlatma rampasında devam eden hazırlıklar nedeniyle 3 gün ötelenerek 6 Nisan’a kaydırıldı. Küçük bir gecikme üzere görülse de vazifenin tıpkı sebepten birinci ertelemesi olmayışı akıllarda soru işareti bırakmaya devam ediyor.

Ax-1 vazifesi, birinci olarak Şubat ayının sonlarında gerçekleştirilecekti. Hazırlıklar ve ISS trafiği münasebet gösterilerek fırlatma Mart’ın son haftasına ertelenmişti. Bu ertelemelerin akabinde hazırlıklarla ilgili son görüşmeler denilerek misyon tekrar ertelemeye maruz kaldı ve 3 Nisan tarihine kaydı. Bugün yapılan açıklama ile misyon dördüncü sefer ötelenmiş oldu.

Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden ISS’e gitmek üzere fırlatılacak sivillerden oluşan 4 kişilik özel astronot misyon gücü, Musk’ın artık dalın en sağlamı haline gelen Falcon 9 roketi ile birlikte fırlatılacak. 4 kişilik özel astronot kümesini Kanadalı yatırımcı Mark Pathy, Amerikalı teşebbüsçü Larry Connor, eski İsrail Hava Kuvvetleri pilotu Eytan Stibbe ve eski bir NASA misyon kumandanı Michael López-Alegría oluşturuyor.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya SDN Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.