Anasayfa / Genel / NASA, bir Godzilla nebulası keşfetti! İşte imgeler

NASA, bir Godzilla nebulası keşfetti! İşte imgeler

NASA, her geçen gün yaptığı misyonlar, araştırmalar ve keşfettiği yeni uzay sırları ile gündeme gelmeye devam ediyor. Bu kere uzay ajansı, çektiği uzay imgeleri içinde Godzilla‘ya benzeyen bir nebula (bulutsu) keşfettiğini tez ediyor.

Daha açık olması için nebulayı, uzayda bulunan ve geniş alanlara yayılmış olan toz, hidrojen, helyum ve öteki gazlardan oluşmuş bulutsu bir yapıya verilen isim olarak açıklayabiliriz. NASA‘ya nazaran bulutsular, ölmekte olan yıldızların patladığı vakit çıkardığı toz ve gaz çeşitlerinden oluşan bulut olarak tanımlanıyor. Pekala bu nebula hakikaten Godzilla‘ya benziyor mu?

Nebula sahiden Godzilla’ya benziyor mu?

Uzay ajansı, Godzilla‘ya benzettiği bu nebulanın bir fotoğrafını toplumsal medyada paylaştı. Bulutumsu içerisindeki Godzilla‘yı göremeyen insanların olacağını düşünerek noktaları birleştirip bulduğu hayvan formunu daha besbelli hale getirdi. NASA yetkilileri, bu hafta yaptığı açıklamada uzaydaki bulutsuların da tıpkı atmosferdeki bulutlar üzere formlara benzetilebileceğini söyledi. Bu kanısını desteklemesi için de buldukları nebula imajlarını sundu.

Keşfedilen nebulanın manzarası, NASA‘nın emekli Universe Spitzer Uzay Teleskobu tarafından çekildi. Yetkililer, bulutsunun Samanyolu düzlemi boyunca Yay takımyıldızının derinliklerinde görüldüğünü söyledi. Görülen çeşitli renklerin de farklı kızılötesi ışık dalga uzunluklarını temsil ettiğini eklediler.

Araştırmacılar ayrıyeten, sağ üstte Godzilla‘nın burnunun ve gözlerinin bulunduğu yerdeki yıldızların, Dünya’dan çok uzakta olduğunu fakat galaksimizin içinde bulunduğunu açıkladı. Dünya’dan yaklaşık 7.800 ışık yılı uzaklıkta bulunan Godzilla‘nın sağ elinin bulunduğu sol kısımdaki sarımsı renklerdeki parlak bölge ise W33 olarak isimlendiriliyor.

Nebulayı bulan kişi, Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü astronomu Robert Hurt oldu. NASA Hurt’u, Spitzer tarafından 18 yıl boyunca elde edilen bilgilerin içindeki bu keşfinden ötürü ödüllendirdi. Universe Spitzer Uzay Teleskobu 2020 yılının Ocak ayı sonlarında kullanım dışı bırakılmıştı. Lakin bilim insanları, cihan hakkında yeni bilgiler verebilme ihtimaline rağmen teleskobun şimdiye kadar elde ettiği imajları yine inceliyorlar.

Sizler NASA‘nın keşfettiği Godzilla‘ya benzeyen bu nebula hakkında neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz?


İlginizi Çekebilir

Nike, indirimlerin hafifletilmesi ve maliyetlerin düşmesi sayesinde yılın daha iyi olmasını bekliyor

Rakip koşu ayakkabısı üreticilerinin bu yıl Nike Inc.’i savunmaya alması ve genel talebin zayıf kalmasından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: