Anasayfa / Genel / NASA, Ay’a insan gönderme programını erteledi

NASA, Ay’a insan gönderme programını erteledi

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), uzun müddettir Artemis misyonu üzerinde çalışıyor. Projenin amaçları ortasında Ay‘a yerleşme ve koloni kurma üzere fikirler de bulunuyor. Bu program doğrultusunda Artemis 1, Artemis 2 ve Artemis 3 ismi verilen üç ana misyon belirlenmişti.

Geniş vakitli projenin birinci adımı olan Artemis-1’in tarihi Geçtiğimiz haftalarda 2022’nin Şubat ayı olarak belirlenmişti. Birinci ve ikinci adımların muvaffakiyetle tamamlanması halinde 2024’te Artemis-3‘ünyapılması bekleniyordu. Fakat bu ikinci ve üçüncü misyonun tarihi ertelendi.

Artemis-3 misyonu 2025’e ertelendi

Hiç kuşku yok ki Artemis-3, insanlık tarihi için de değerli bir adım. Projenin bu adımıyla birinci sefer bir bayan astronot Ay’a ayak basmış olacak. Fakat görünen o ki bu vazife bir yıl daha ertelendi. NASA Yöneticisi Bill Nelson, bu gecikme için Blue Origin’in kendileri aleyhine açtığı davayı sorumlu tuttu.

Blue Origin, İnsan İniş Sistemi (HLS) kontratı nedeniyle NASA’ya karşı bir dava açmıştı. Geçtiğimiz hafta yargıç tarafından reddedilmişti. Dava sürecinde NASA ile SpaceX ortasındaki bağlantı aksamalarının da gecikmede etken rol oynadığı belirtiliyor. Birçok bireye nazaran ertelemenin nedenleri bununla da hudutlu değil.Bilindiği üzere NASA birinci olarak Artemis-3 için 2028’i hedefliyordu.

Fakat 2017’de devrin lideri Donald Trump, vazifesi 4 yıl öne çekmişti. Nelson, bu tarihteki bir uçuşun teknik fizibiliteye dayanmadığını, bunun için fon gerektiğini belirtmişti. Senato Bütçe Komitesi, NASA’nın HLS programı için sırf 100 milyon dolar ayırmıştı. Gecikmenin bu olaydaki belirsizliklerden de kaynaklanabileceği düşünülüyor.

Nelson: Çok süratli ilerleyen Çin uzay programıyla karşı karşıyayız

NASA Yöneticisi Bill Nelson, yaptığı konuşmada yeniden her vakit olduğu üzere Çin’in uzay programındaki yükselişine değindi. Nelson, ”Çin’in uzaya astronot gönderme konusunda giderek daha yetenekli olduğunu görüyoruz” dedi. Ülke bu bahiste son devirde hayli büyük adımlar atıyor. 5 ay evvel Çin, yeni uzay istasyonu çekirdek modülüne 3 astronot göndermişti. Ayrıyeten Mars‘a da bir gezici indirdi. Çin, ABD dışında Kızıl Gezegen’le temas kuran birinci ülke oldu.

Artemis misyonu sizleri heyecanlandırıyor mu? Çin, uzay programları konusunda ABD’den daha başarılı olabilir mi? Lütfen görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşınız.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: