Anasayfa / Genel / NASA, Ay’a gideceği Artemis 1 misyonunun tarihi açıkladı!

NASA, Ay’a gideceği Artemis 1 misyonunun tarihi açıkladı!

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Artemis uzay programı ile uzun müddet sonra tekrar Ay’a beşerli uçuşu yapmayı hedefliyor. Kurum, misyon planı kapsamında birinci üç maksadını belirledi. Artemis 1, Artemis 2 ve Artemis 3 ismi verilen programlar gerçekleştirilebilirse devamında planlananlar epeyce heyecan verici.

Projenin amaçları ortasında Ay‘a yerleşme ve koloni kurma üzere fikirler de mevcut. Geniş çaptaki bu program için birinci adımın tarihi belirli oldu. İşte Artemis 1 ismi verilen Ay’a insansız uçuşun tarihi ve hedefi..

NASA’nın Ay’a insansız uçuş programı: Artemis 1

Projenin birinci programı Artemis 1, keşif vazifesi kapsamında Şubat 2022‘de fırlatılacak. NASA, buna bir test uçuşu olarak da bakıyor. Mürettebatsız olarak yapılacak olan uçuşta gönderilen araç Ay’ın etrafında 6 gün boyunca çeşit atacak ve yörüngesinde kalacak. Bu müddet zarfında NASA‘daki mühendisler gerekli bilgileri toplayacak.

Artemis 1 programı Orion ismi verilen uzay aracı ile gerçekleşecek. Aracın dünyanın en güçlü roketi olan Space Launch System‘a yerleştirilmesi tamamlandı. Böylelikle Orion, Şubat 2022’ye kadar gereken bir grup testlerin yapılması ile fırlatmaya hazır olacak.

Yer Sistemleri Keşif Müdürü Michael J. Bolger, ” Bu insanlık için bir dönüm noktası. Program dahilinde çalışan bir çok insan için ne manaya geldiğini sözlerle tabir etmek sıkıntı.” sözlerini kullandı. Bolger, ” Grubumuz, Artemis I’i hazırlamak için muazzam bir özveri gösterdi. Islak Elbise Provası, birtakım testler üzere hala yapacağımız işler olsa da Orion’u Space Launch System’e entegre etmiş olmak bizim için guru verici.” diyerek ekledi.

Artemis 1, başka adımlar için öncü niteliği taşıyor. Bu birinci adım, Artemis 2 programı ile Ay’ın yörüngesine mürettebatlı bir uçuş öncesi roketleri ve sistemleri test etmek için öncü niteliğinde. İkinci program da başarılı geçerse NASA, Artemis 3 ile Ay yüzeyine mürettebatlı bir iniş yapacak.

Bu seferleri 2028 kadar tamamlamak isteyen NASA, Ay yörüngesinde bir uzay istasyonu kurmak istiyor. Devam eden süreçte bu kere Mars‘a birinci beşerli seyahati yapmak için kolları sıvayacak.

Sizce Artemis başarılı olur mu? Muhtemel Mars’a gitme fikri sizde merak uyandırıyor mu? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz..


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: