Anasayfa / Genel / NASA, Ay vazifeleri için yeni adaylarını seçti!

NASA, Ay vazifeleri için yeni adaylarını seçti!

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), gelecekteki Ay vazifeleri için yeni astronot adaylarını açıkladı. Uzay ajansı, Artemis Jenerasyonu‘ne daha da fazla üye eklediğini böylelikle duyurmuş oldu. Aslında pek çok insan küçük yaşlardayken astronot olmak ister. Çünkü uzaya gitmek, uzayda yürümek kulağa epeyce beğenilen geliyor. Fakat çok az insan bu hayalini gerçekleştiriyor. İşte onlardan kimileri astronot adayı olarak bugün memnunluğunu tüm dünyaya duyurdu.

NASA, Artemis Ay programı için hazırlıklarını sürdürüyor

Mart 2020’de uzay ajansına başvuran 12 bin den fazla kişi ortasından seçilen altı erkek ve dört bayan resmi olarak astronot adayı oldu. On kişilik grubu artık ise şiddetli bir eğitim süreci bekliyor. Böylelikle Artemis misyonu ile uydumuz Ay’a ulaşmaları mümkün hale gelecek. Tabi öbür uzay vazifesi fırsatları da olacak.

The Verge’nin haberine nazaran NASA, yeni adayların Ay misyonu için Artemis Kuşağı‘nin bir kesimi olduğunu belirtti. Bu ortada, Artemis programının 2025’te başlamasını bekliyoruz. NASA’nın derin uzay keşif planları için geliştirdiği Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) bu misyonun en değerli modüllerinden biri olacak.

Bununla birlikte NASA, Artemis programıyla ilgili rastgele bir vazifeye şimdi grup atamadı. Bu nedenle teknik olarak uçuşlar hala devam ediyor. Aralık 2020’de NASA, Artemis misyonlarında yer alması beklenen 18 astronotlu Artemis Grubunu açıkladı. Bugün duyurulan adaylar da muhtemelen bu havuza katılacak.

NASA’nın yeni astronot adayları kimler?

Ay misyonlarının yanı sıra NASA hâlâ SpaceX’in Crew Dragon uzay aracıyla Memleketler arası Uzay İstasyonuna astronotları uçuruyor. Lakin yeni adayların eğitilmesi gerekiyor. Astronotlar, ajansın T-38 jet uçağı filosunda uçmayı, uzay yürüyüşü eğitimini, robotik çalışmaları ve birçok vazifesi NASA’nın Houston’daki Johnson Uzay Merkezinde yaklaşık iki yıllık bir eğitimle öğrenecek. Başarılı olanlar astronot statüsüne sahip olacak.

Yeni astronot adayları. (Foto: NASA)

NASA, Ay misyonu için bu isimleri açıkladı:

  • Nichole Ayers
  • Marcos Berríos
  • Christina Birch
  • Deniz Burnham
  • Luke Delaney
  • Andre Douglas
  • Jack Hathaway
  • Anil Menon
  • Christopher Williams
  • Jessica Wittner

Kümenin birçok şu anda yahut daha evvel ABD Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri‘nde yer almış askeri tecrübeye sahip şahıslar. Burnham, Alaska’dan bir sondaj mühendisiyken Menon ise yakın vakitte SpaceX’te sıhhat vazifelisi olarak çalışıyordu. Ayers ise ABD Hava Kuvvetlerinde F-22 pilotu.

NASA astronotu olarak kabul edilmek için adayların ABD vatandaşı olması ve akredite bir üniversiteden STEM (bilim, teknoloji, mühendislik, matematik) ile ilgili bir alanda yüksek lisans derecesine sahip olması gerekli. Ayrıyeten en az 1.000 saatlik bir jet uçağı pilotluğuna yahut STEM ile ilgili bir alanda en az üç yıllık tecrübeye sahip olmak da lazım.


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.