Anasayfa / Genel / NASA, Ay gezginini tasarlayacak şirketi arıyor!

NASA, Ay gezginini tasarlayacak şirketi arıyor!

NASA, uzun vakittir Ay‘ın yüzeyine beşerli bir seyahat planlıyor. Bu doğrultuda çalışmalarını sürdüren şirket, Artemis ismini verdiği projelerinin hedeflenen müddetin dışına çıkmasına karşın roketler ve öbür teknolojik ekipmanlar üzerinde işleri epeyce sıkı tutuyor.

Bugün de ABD‘deki en büyük uzay ve savunma sanayi şirketlerinden Northrop Grumman Ay gezginini tasarlamak için bir muahede sağlandığı doğrulandı. Grumman bu projede liderlik koltuğuna oturacak. Yanındaysa AVL, Intuitive Machines, Lunar Outpost ve Michelin üzere deneyimli şirketler olacak. Daha sonra proje NASA’nın onayına sunulacak

NASA için Ay gezgini büyük değere sahip

NASA, daha evvel hiçbir insanın ziyaret etmediği bir alan olan Ay’ın güney kutbunu keşfetmek istiyor. Bunu başarabilmek için, içerisinde gelişmiş teknolojiler barındıran bir Ay gezgine muhtaçlığı var. Aslında Northrop Grumman ve öteki şirketler tam olarak bu noktada olaya dahil oluyor.

NASA için epeyce değerli olan bu projenin ilerleyişi programın hedeflenen müddeti için kritik rol oynuyor. Bir roket kadar sofistike olmayabilir. Lakin astronotları uzay gemisinden kilometrelerce öteye götürdüğünde arızalanırsa, durum hem proje hem de aracın içerisindekiler için hayli tehlikeli bir hal alabilir. Hasebiyle Ay gezgininin her bir modülü işin uzmanları tarafından tasarlanacak.

Northrop Grumman, kendi öncülük ettiği proje içerisinde sistem entegrasyonuna ve uzay aracı dizaynına taraf verecek. AVL, araç güç aktarma ögelerini ve gelişmiş şoför yardımı ile otonom sistemler üzerine odaklanacak. Intuitive Machines zati NovaD uzay aracı ile yararlı yük teslimatı konusunda bir tecrübeye sahip. Lunar Outpost hali hazırda dünya dışı insansız seyahatçiler geliştiriyor. Michelin ise evvelki ay gezicilerinin lastikleri üzerinde daha evvel NASA ile çalışmıştı. Hasebiyle bu takıma şimdiden projeyi kazanmış gözüyle bakılıyor.

NASA, projeyle ilgili dokümanlarda, kazanan bir teklifte ne aradığına dair kimi detaylar verdi. Şirket, Ay yüzeyinde şarj etmeye gerek kalmadan 20 kilometreye kadar gidebilen bir araç istiyor. Uzun bir ay gecesinde potansiyel olarak hayatta kalabilen ve en az 800 kilogram taşıma kapasitesine sahip olmasını istiyor. Doğal asıl zorluk tüm bunları kompakt bir aracın içerisine sığdırmak.

Ay gezgininin 2027 civarında fırlatılması hedefleniyor. Bu da aracın Artemis programı çalışmaya başladığında Ay’a gönderileceğini gösteriyor. Geçen hafta, NASA temsilcileri, 1972 yılında son verdikleri beşerli ay vazifelerine geri dönmenin verdiği heyecanı lisana getirdi. Ayrıyeten program kapsamındaki birinci mürettebatlı misyonun ertelendiğini de doğruladı.

NASA Ay vazifesini 2025’e erteledi!

NASA uzun müddettir Artemis vazifesi üzerinde çalışıyor. Projenin gayeleri ortasında Ay‘a yerleşme ve koloni kurma üzere fikirler de bulunuyor. Bu program doğrultusunda Artemis 1, Artemis 2 ve Artemis 3 ismi verilen üç ana vazife belirlendi. Ancak 2024 yılında aya gitmekte kararlı olduğunu söyleyen şirket, amacından 1 yıl saptığını açıkladı.

Beşerli Ay projeleri için uzay araçlarını tasarlamak üzere bir ihale açıldı. Rakiplerinin neredeyse yarısı kadar bir bütçe isteyen Elon Musk, açık orta farkla seçilen isim oldu. Ama Blue Origin’in sahibi Jeff Bezos yenilgiyi kabul edemedi. Akabinde kaidelerini kabul ederek girdiği ihalenin, tek bir şirkete verilemeyecek kadar büyük olduğunu söyleyerek NASA’yı ve SpaceX’i mahkemeye verdi.

Jeff Bezos’un asıl emeli, süreci geciktirerek NASA’yı muahedeye zorlamaktı. 6 aylık mahkeme sürecinde Bezos, pek çok uzlaşma teklifiyle NASA’nın kapısını çaldı. Hatta neredeyse 2 katı istediği projenin bedelini düşürmek yerine öteki projelerdeki 2 milyar dolarlık geliştirme masraflarını üstlenmeyi teklif etti.

Pek çok kişi aslında Bezos’un teklifine gizlenmeyen rüşvet gözüyle baktı. Münasebetiyle teklifi kabul edilmedi. Fakat bu durum çalışmaların neredeyse 1 yıl aksamasına sebep oldu. Hususla ilgili açıklama yapan NASA, 2024’te yapılması hedeflenen Artemis 1 vazifesinin 2025 yılına sarktığını söyledi.

Siz bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Memur ve emekli zammı belli oluyor (Beklentilere göre tüm ek zamlı maaşlar)

TÜİK’in açıkladığı enflasyon verilerine göre, ocak-mayıs döneminde tüketici fiyatlarında yüzde 35,64 artım oldu. Böylece 5 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: