Anasayfa / Genel / NASA astronotu, yeni bir rekorla Dünya’ya döndü!

NASA astronotu, yeni bir rekorla Dünya’ya döndü!

Milletlerarası Uzay İstasyonu (ISS), 1998 yılından beri birçok uzay projesine konut sahipliği yaptı. Bu müddet zarfında onlarca astronot burayı ziyaret etti. İstasyon bu sefer farklı bir olayla haberlere husus oluyor. NASA’ya bağlı astronot Mark Vande Hei, Pyotr Dubrov ve Anton Shkaplerov ile birlikte bir müddettir ISS’deydi. Astronotlar misyonlarını tamamlayıp konutlarına döndü.

Astronot Mark Vande Hei, ISS’de 355 gün kaldı

NASA astronotu Mark Vande Hei, Rus kozmonot Pyotr Dubrov eşliğinde en uzun uzay uçuşu alanında bir rekorun sahibi oldu. Astronotlar, 9 Nisan 2021’de Memleketler arası Uzay İstasyonu’na (ISS) ulaşmıştı. O günden beri çalışmalarını yürüten Vande Hei, 355 gün ISS’de kalarak bunu en uzun yapan NASA astronotu olarak tarihe geçti.

2016 yılında astronot Scott Kelly’nin elinde olan en uzun ISS’de kalan NASA astronotu rekorunu eline alan Vande Hei, kozmonotlar Pyotr Dubrov ve Anton Shkaplerov ile birlikte bir Rus Soyuz uzay aracı eşliğinde Dünya’ya döndü. Küme, ISS’den ayrıldıktan yaklaşık dört saat sonra Kazakistan’da Dzhezkazgan’ın güneydoğusundaki uzak bir bölgeye iniş yaptı. Vande Hei, birinci fikirlerini Twitter’dan şu sözlerle paylaştı.

Milletlerarası Uzay İstasyonu insanlık için çalışan olağanüstü beşerler tarafından ziyaret edilen harika bir yer. ISS’de vazife yapmanın anılarını sonsuza kadar yaşatacağım. Artık, tekrar de, Toprak Ana’ya geri döndüğüm için çok heyecanlıyım!

Savaş ortamındaki Rusya-ABD gerginliği, Mark Vande Hei’ye sorun olmadı

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi, tüm dünyayı etkilediği üzere uzayı da etkiledi. O denli ki Rusya’nın dönüş yapılan Rus aracı Soyuz’a Amerikalı astoronotu almayacağı sav edilmişti. Bu savlar güçlü bir formda artınca Rusya Federal Uzay Ajansı durumu net bir lisanla yalanlamıştı.

Mark Vande Hei, misyonu müddetince NASA’nın ilerleyen periyotlardaki projeleri için değerli sayılacak çalışmalara imza attı. Bu çalışmalarının yanı sıra ISS’den çektiği eşsiz fotoğrafları paylaşmaya devam etti. Geri dönüşünde Vande Hei üzerinde bir dizi incelemeler yapılacak. O denli ki bedenin uzun müddetli mikro yerçekimi şartlarında nasıl reaksiyon verdiği müşahede altına alınacak.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından yahut SDN Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Number of Domestic Investors in Stock Market Reaches 3.3 Million – Last Minute Economy News

November veri from the Central Registry Agency (MKK) revealed that domestic investor interest in Borsa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: