Anasayfa / Genel / NASA astronotu Mark Vande Hei, yeni bir uzay rekoruna imza attı!

NASA astronotu Mark Vande Hei, yeni bir uzay rekoruna imza attı!

ABD ile Rusya ortasındaki uzay uğraşı on yıllardır olduğu üzere devam ediyor. Her ne kadar Rus tarafı uzay rekorlarının bir birçoklarını elinde tutuyor olsa da NASA, son devrin beğenilen astronotlarından Mark Vande Hei üzere isimlerle her geçen gün birer adım daha yaklaşıyor. Üstelik bunu kendi rekorlarını ekarte ederek yapıyor.

Mark Vande Hei, NASA ve ABD tarihine geçti: Uzayda geçen 355 gün!

NASA tarafından 2016 yılında düzenlenen diğer bir misyonda uzaya giden Scott Kelly, uzayda tam 340 gün kalarak, en uzun mühlet uzayda kalan ABD’li olmuştu. Ancak bu ay itibariyle Mark Vande Hei bu rekoru ekarte ederek uzayda 355 gün geçiren ve en uzun mühlet uzayda kalan ABD’li oldu. Natürel dünya rekorunun hala 90’lı yıllarda ISS’e giden ve 437 gün 18 saat kalan Rus kozmonot Valeri Polyakov’a ilişkin olduğunu belirtelim.

Olağan bu uzay ziyareti Mark Vande Hei için bir birinci değildi. 2018 yılında da altı aylık bir misyon için ISS’e gitmişti. Lakin dört yıl evvelki ziyaretinde dört defa uzay yürüyüşü yapan astronot, bu sefer bir yıla yakın tüm süreyi istasyonun içinde kalarak geçirdi.

Aslında bu misyon içerisinde de Vande Hei’nin uzay yürüyüşü yapması gerekiyordu. Lakin Ağustos ayında yaşadığı bir sıhhat sorunu sebebiyle vazifesi gerçekleştiremedi. Bu sebeple ISS’te bulunan diğer bir astronot bu işi üstlenerek uzay yürüyüşüne katıldı.

Bahisle ilgili açıklama yapan Mark Vande Hei, şunları söyledi:

Bu, fizikî olarak içinde bulunulması hayli sıkıntı bir ortam. Fizikî olarak çok rahatsız hissettiğiniz vakitler oluyor. Çok fazla tıkanıklık ve baş ağrısı yaşadım. Bunlar muhtemelen zayıf noktalarımız. Yaptığınız her şeyi renklendiriyor.

Bu üzere durumlarda yanlışsız zihin çerçevesinde kalmak için çok daha fazla çalışma gerekiyor. Neredeyse bir yıldır 7/24 kapalı bir işim var. Bu yüzden hava nasıl olursa olsun dışarıda olmayı dört gözle bekliyorum. Mümkün olduğunca vaktimi dışarıda geçirmek istiyorum.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.