Anasayfa / Genel / NASA astronotu, ISS’de enteresan bir rekor elde etti!

NASA astronotu, ISS’de enteresan bir rekor elde etti!

Memleketler arası Uzay İstasyonu (ISS), 1998 yılından beri birçok uzay projesine konut sahipliği yaptı. Bu mühlet zarfında onlarca astronot burayı ziyaret etti. İstasyon bu sefer farklı bir olayla haberlere husus oluyor. NASA’ya bağlı astronot Mark Vande Hei, Pyotr Dubrov ile birlikte farklı bir haberle gündeme geldi.

Astronot Mark Vande Hei, 341 gün ISS’de kalarak rekor kırdı

NASA astronotu Mark Vande Hei, Rus kozmonot Pyotr Dubrov eşliğinde en uzun uzay uçuşu alanında bir rekorun sahibi olmak üzere. Astronotlar, 9 Nisan 2021’de Memleketler arası Uzay İstasyonu’na (ISS) ulaşmıştı. O günden beri çalışmalarını yürüten Vande Hei, 2016 yılında astronot Scott Kelly’nin elinde olan en uzun ISS’de kalan NASA astronotu rekorunu egale etmiş oldu. Vazifesi hala devam eden Vande Hei, bugün yeni rekorun sahibi oldu.

Takım önümüzdeki ay Dünya’ya geri dönmeyi planlıyor. Döndüklerinde ise 355 gün ISS’de kalma rekorunun sahibi olacaklar. Takım, aslında vazifelerinin başında rekor kıracaklarını bilmiyordu. Çünkü birinci olarak 6 aylık bir misyon planlamasıyla ISS’ye uçtular. Ancak sonbaharda mürettebat rotasyon programlarında yapılan değişiklikler kalış müddetlerinin uzatılmasına ve yeni rekorun gelmesine yol açtı. NASA Lideri Bill Nelson astronotları şu sözlerle tebrik etti.

Bugün astronotlar Vande Hei ve Pyotr Dubrov tarih yazıyor. Scott Kelly’nin elinde olan bir NASA astronotu tarafından yapılan en uzun tek uzay uçuşu rekorunu geride bırakıyor! Bu kadar uzun kalış, uzayda daha uzun müddetli vazifelerin tesirlerini anlamamıza yardımcı olacak. Hizmetiniz için teşekkürler ve tebrikler!

Astronot Vande Hei, kaldığı mühlet boyunca bir dizi deneyler üzerinde çalışmalarını sürdürdü. Bu çalışmalarının yanı sıra ISS’den çektiği eşsiz fotoğrafları paylaşmaya devam etti. Geri dönüşünde Vande Hei üzerinde bir dizi incelemeler yapılacak. O denli ki bedenin uzun müddetli mikro yerçekimi şartlarında nasıl reaksiyon verdiği müşahede altına alınacak.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya SDN Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: