Anasayfa / Genel / NASA, astronotlara tuvalet ayarlayamadı! İşte ajansın önerisi

NASA, astronotlara tuvalet ayarlayamadı! İşte ajansın önerisi

NASA, SpaceX ile ortaklaşa yürüttüğü Crew-3 vazifesini ertelemek zorunda kaldı. Dün paylaştığımız bu misyon hakkında yeni bir gelişme daha ortaya çıktı. Öncelikle, Eylül ayında SpaceX’in Inspiration4 uçuşunda tuvalet hasarının yaşandığını hatırlatalım. Uzay turistlerinin kullandığı tuvaletteki hasar nedeniyle idrar, kapsülün tabanının altındaki alana yayılmıştı.

Dört kişilik takımın Dünya’ya dönmesiyle bilim takımı, kapsülün tabanının altındaki idrarı fark etti. İşte olaylar bu türlü patlak vermişti. Crew-3’ün kapsülündeki tuvalet tasarımı da birebir olduğu için hasar olup olmadığı merak konusuydu. Lakin şirket, tedbir aldıklarını açıklamıştı.

NASA, Crew-3 takımına “yedek iç çamaşırı” önerdi

CNN Business‘ın haberine nazaran, idrarı sızdıran tuvalet tasarımı nedeniyle astronotlar yedek iç çamaşırları kullanacak. Geçtiğimiz günlerde NASA’nın Ticari Mürettebat Programı yöneticisi Steve Stich gazetecilere bir demeç verdi. Stich, astronotların tuvalet yerine iç çamaşırlarına güvenmek zorunda kalacağını söyledi.

(Foto: SpaceX)

NASA, Crew-3 misyonu öncesi arka arda gelen duyurularla gündemde. Fırlatma tarihini ajans, 31 Ekim Pazar günü iken 3 Kasım Çarşambaya (bugüne) erteledi. Lakin NASA’dan ikinci defa erteleme kararı geldi. Bu sefer fırlatma tarihinin 6 Kasım Cumartesi olduğunu açıkladı. Birinci ertelemenin nedeni fırtına beklentisi iken, ikincisinin nedeni bir astronotun sıhhat sorunu.

Tuvalet sıkıntısına dönecek olursa, SpaceX, Inspiration 4 grubu döndükten sonra bir açıklama yaptı. Buna nazaran, çalışanlar, idrarı depolama tankına boşaltan tüpün birbirinden ayrıştığını ve bu nedenle, idrarın kapsülün tabanının altına yayıldığını gördü. Bu sorunun fark edilmesiyle birlikte, tıpkı tuvalet dizaynına sahip kapsüller için tehlike çanları çaldı.

NASA, Crew-3 misyonunu bu hafta sonu başlatmayı planlıyor. Lakin tuvalet sorunu, gerekli tüm test uçuşlarını gerçekleştirip onaylanmış bir uzay aracının bile hala tasarım riskleri taşıdığını gösteriyor.


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.