Anasayfa / Genel / NASA, astronot sayısının kâfi olmadığını söylüyor

NASA, astronot sayısının kâfi olmadığını söylüyor

NASA Yöneticisi Bill Nelson tarafından yapılan yeni bir açıklamaya nazaran, NASA’nın astronot sayısı kâfi değil. Bu yüzden ajansın daha fazla astronot bulması ve astronotları eğitme formunu değiştirmesi gerekiyor. Kurum, şu anda kâfi sayıda astronotun eğitilmesi ve Memleketler arası Uzay İstasyonu’nun mürettebatının genişletilmesi ile uğraşıyor.

Son birkaç yıldır Ay misyonlarının ve insanları uzaya fırlatabilecek araç sayısının artmasıyla birlikte, ajansın astronot sayısını çoğaltması gerekiyor. Ayrıyeten bu astronotların hangi maharetlere muhtaçlık duyacağını yine gözden geçirmesi ve mevcut eğitimini ISS merkezli olarak değiştirmesi gerekiyor.

NASA, astronot bulmada sorun yaşıyor

Bill Nelson’ın açıklamalarına yer verilen raporda, Eylül ayı prestijiyle NASA’nın 44 “uçuşa hazır” astronotu olduğu belirtildi.

“NASA’nın Astronot Ofisi, şu anda ajansın derin uzay seyahati amacına ulaşmak da dahil olmak üzere çeşitli zorluklarla karşı karşıya. Milletlerarası Uzay İstasyonunda varlığını sürdürmek ve genişletmek başta olmak üzere birden fazla araçta uzay uçuşu misyonlarını yürütmek ve Artemis’in Ay’a yapacağı misyonlar için sistemlerin dizaynına ve geliştirilmesine yardımcı olmak gerekiyor.

NASA, astronot birliklerinin sayısını her yıl kıymetlendirir. Lakin son kıymetlendirme, önümüzdeki beş yıl boyunca mevcut ISS koltuklarını doldurmak için kâfi sayıda astronot olmadığını gösterdi. Bir astronotu gruba dahil etme ve temel eğitim verme süreci yaklaşık dört yıl sürüyor. Bu yüzden NASA, astronot sayısının önümüzdeki iki yıl boyunca hedeflenen sayının altına düşeceğini varsayım ediyor.

Uzay ajansı, Aralık ayında 10 yeni astronot adayı seçti. Adaylar bu ay eğitime başlayacak ve 2017’den bu yana birinci yeni astronot sınıfı olacaklar. Rapora nazaran NASA’nın endişelenmesi gereken sadece astronot sayısı değil, tıpkı vakitte her birinin maharet sınıfı.

Birinci astronotların hepsi test pilotlarıydı, lakin yıllar geçtikçe NASA; bilim adamlarını, tıp hekimlerini, mühendisleri ve özel maharetlere sahip başka insanları içerecek formda astronot sınıfını genişletti. Son vakitlerde ajans, astronotların Artemis Ay misyonları için muhtaçlık duyacakları maharet setlerini belirlemek için çalışıyor.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: