Anasayfa / Genel / NASA, Artemis I vazifesini tekrar başlatmak istiyor

NASA, Artemis I vazifesini tekrar başlatmak istiyor

NASA, Çarşamba günü Artemis I ay misyonu için Uzay Fırlatma Sistemi roketi ve Orion kapsülünün testi için bir gecikme duyurdu. Ajans artık Nisan ve Mayıs aylarında mümkün lansman fırsatı kovalıyor. En son gecikme, küçük bir teknik aksaklıktan sonra 2021‘in sonundaki bir lansmandan geri itilen Şubat ayında beklenen bir lansmana koymasından sonra geldi.

Uzay vazifeleri, bilhassa yeni donanıma sahip olanlar çeşitli gecikmelerle karşı karşıya kalıyor. SLS ve Orion, NASA‘nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi‘nde yer alan Araç Montaj Binası‘nın içinde istiflenmiş bir formda asılı duruyor. Artemis takımları artık Artemis I‘i Mart’tan evvel çıkarmayı hedefliyor.

NASA, mevzuyla alakalı açıklama yaptı

Uzay Ajansı yakın vakitte bahisle alakalı bir açıklama gerçekleştirdi. Bu bağlamda, “NASA, entegre roket ve uzay aracını birinci sefer piyasaya sürmeden evvel VAB içindeki kapanış faaliyetlerini tamamlamak için ek müddet dahil etti. Takımlar rastgele bir değerli sorun üzerinde çalışmazken, mühendisler ıslak elbise provası öncesinde son kapanış misyonları ve uçuş sonlandırma sistemi testleri ile ilgili çalışmalara devam ediyor.” dedi.

NASA, Çarşamba günü bir Artemis I güncellemesiyle bir medya telekonferansı yayınladı. Ajans, SLS‘in büyük bir roket olduğunu ve takımın piyasaya sürülmeden evvel test ve hazırlık konusunda titiz olmaya ihtimam gösterdiğini vurguladı.

Artemis I vazifesinde insan yer almıyor. Misyon, ayın etrafında seyahat etmede dönüyor. Bu da NASA’nın insanları aya geri döndürme konusundaki argümanlı planlarının tonunu belirliyor.

Sizler NASA vazifeleri hakkında neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı ihmal etmeyin!


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.