Anasayfa / Genel / NASA aracı Parker Solar Probe, Güneş’e dokundu!

NASA aracı Parker Solar Probe, Güneş’e dokundu!

Parker Solar Probe, NASA‘nın 2018 yılında başlattığı bir misyon. Bu uzay sondası, Güneş‘in dış koronasına yani taç küresine girip onu gözlemlemek hedefiyle uzaya gönderildi. 2025 yılına kadar Güneş’e, merkezinden 6.9 milyon kilometre uzaklığa kadar yaklaşmayı hedefleniyor.

Bu amaca bir epey yaklaşan uzay aracı, misyon için büyük bir adım attı ve Güneş taç küresine giriş yaptı. Bu Parker Solar Probe’u, Güneş’in üst atmosferinden geçen birinci uzay aracı olmuş oldu. İşte misyonun ayrıntıları…

Parker Solar Probe, koronaya giriş yaptı

Araç, Nisan ayında manyetik alanların güneş şartlarına hakim olduğu bir bölgede Güneş yüzeyinden 15 Güneş yarıçapı (yaklaşık 10,5 milyon kilometre) içinde geçti. NASA yardımcı yöneticisi Thomas Zurbuchen, Parker Solar Probe’un ‘Güneş’e dokunması‘nın solar bilimi için anıtsal bir an olduğundan ve dikkate paha bir muvaffakiyet olmasından bahsetti.

Güneş koronası ya da taç küresi ismi verilen atmosferi, kendisine yer çekimi ve manyetik alan sağlar. Dünya’dan sırf Güneş Tutulması sırasında görülebilir. Alfvén kritik yüzeyi olarak bilinen bir hudutta, objeler bu yer çekiminden ve manyetik alandan kaçabilir ve Güneş ile olan bağlarını kalıcı olarak kesebilir.

Bilim insanları, koronanın Güneş yüzeyinden 10 ila 20 Güneş yarıçapı (solar yarıçapı) olduğunu kestirim ediyor. PSP, korona için gerekli olan manyetik ve parçacık şartlarını yaklaşık 18,8 güneş yarıçapı civarında tespit etti. Hududa birkaç defa girip çıkarak, Alfvén kritik yüzeyinin sivri uçlar içerdiğini ve pürüzsüz bir top biçiminde olmadığını kanıtladı.

PSP, şimdiye kadarki Güneş’e en yakın geçişi yapmış oldu. Tıpkı vakitte şu anda 430.000 MPH civarındaki rastgele bir insan üretimi objenin en yüksek suratına ulaştı. Bilim insanlarının iddialarına nazaran bir sonraki yakın uçuşun 2022 Ocak ayında gerçekleşeceğini söylüyor. Ayrıyeten telekomünikasyonu bozabilecek ve Dünya etrafındaki uydulara ziyan vermesi mümkün uzay hava olaylarını incelemeye yardımcı olacağından bahsettiler.

Sizler NASA’nın Güneş’in atmosferine giriş yapan birinci aracı hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.