Anasayfa / Genel / NASA, Alexa’yı Ay’a gönderiyor!

NASA, Alexa’yı Ay’a gönderiyor!

NASA ile birlikte çalışan Amazon ve Lockheed Martin, Alexa’nın, Artemis I uzay misyonunun bir modülü olacağını duyurdu. Alexa, uzay aracına eklenecek olan Callisto yükü kapsamında ajansın uzay aracı Orion’da kullanılacak.

NASA, Alexa’yı misyonlarına dahil edecek

NASA tarafından uzaya gönderilecek olan Alexa, astronotlarla ilgilenecek. Bu sebeple misyon sırasında uzay aracının sistemlerine ve telemetri bilgilerine erişebilecek. Örneğin, “Alexa, kabindeki sıcaklık nedir?” üzere sorulara karşılık verebilecek. Ayrıyeten iç aydınlatma üzere gemiye bağlı aygıtlara erişimi olacak.

Buna ek olarak uzay ajansı, Alexa’nın haber brifingleri ve spor skorları üzere Dünya’dan her türlü bilgiyi almasını sağlayacak. Münasebetiyle Derin Uzay Ağı’na erişim sağlayacak. Bu özellik, astronotların uzaydayken dünyada neler olup bittiği hakkında bilgi sahibi olmalarını ve meskenlerine daha bağlı hissetmelerini sağlayacak. Amazon’a nazaran, Alexa’nın sesli etkileşimleri mürettebatın hayatını daha kolay ve verimli hale getirecek.

Artemis I mürettebatsız bir misyon olacak. Bu sebeple NASA, Alexa’yı uzayda test etmek için Vazife Denetim Merkezi aracılığıyla Callisto’ya uzaktan erişim sağlayacak. Bu sayede etkileşime girebilecek ve sanal bir grup tecrübesi yaratabilecek. Uzay aracında olan her şey kaydedilecek. Akabinde mühendislerin dataları tahlil edeceği ve gelecekteki vazifeler için teknolojiyi geliştireceği Dünya’ya geri gönderilecek.

Amazon Alexa Everywhere’in lider yardımcısı Aaron Rubenson hususla alakalı şu açıklamayı yaptı:

Star Trek bilgisayarı, Alexa için orjinal ilham kaynağımızın bir kesimiydi. Bu nedenle ortam zekası vizyonumuzun Orion’da hayata geçtiğini görmek hayli heyecan verici.

Artemis I vazifesi sırasında Alexa uyumlu aygıtlar kullanan kullanıcılar, misyon hakkında bilgi alabilecekler. Müşteriler, Orion’un telemetri bilgilerine ve vazifeden alınan görüntülere ve fotoğraflara erişebilecek. Ayrıyeten Amazon, lansman sırasında canlı bir akışın da erişilebilir olacağını ve uyumlu aygıtlara sahip müşterilerin Alexa ile uzay etkileşimlerinin görüntülerini görebileceklerini belirtti.

Amazon, misyon vakti yaklaştığında yeni Alexa özelliklerini başlatacak. Lakin şu anda da Alexa uyumlu aygıtlardan erişilebilen bir önizleme mevcut. Siz de deneyimlemek istiyorsanız, “Alexa, beni Ay’a götür” demeniz kâfi olacaktır.

Artemis I, Ay’a birinci bayan ve renkli insanı götürmeyi hedeflediği için esasen dikkatler bir oldukça üzerinde. NASA ve Amazon da bu ilgiden faydalanacak. Alışılmış öncesinde ortam zekasının uzayda astronotlara nasıl yardımcı olabileceği test edilecek.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Cumhuriyetçi isyancı Gaetz oylamayı iptal etme sözü verirken, Meclis sözcüsü McCarthy ‘Öyle olsun’ diyor

Temsilci Matt Gaetz Pazar günü yaptığı açıklamada, McCarthy’nin hükümetin kapanmasını önleyen yasayı geçirmek için Demokratların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: