Anasayfa / Genel / NASA açıkladı: İşte James Webb teleskobunda son durum!

NASA açıkladı: İşte James Webb teleskobunda son durum!

NASA, uzun yıllardır Hubble teleskobunun bir sonraki modeli olan James Webb üzerinde çalışıyordu. Tekraren kere yaşanan ertelemelerin artından, nihayet 25 Aralık’ta fırlatıldı. Planlanana nazaran, dünyadan 1.5 milyon kilometre uzaktaki L2 pozisyonuna giderek Güneş’in yörüngesine yerleşecekti. Pekala şu anda durum ne?

James Webb, 24 Ocak’ta vazifeye başlıyor!

James Webb Uzay Teleskobu, 25 Aralık 2021’deki fırlatma etkinliğinden bu yana uzayda seyahat ediyor. Yakındaysa vazifesinde bir sonraki değerli adımla karşılaşacak ve kendisini güneşin etrafındaki bir yörüngeye yerleştirmek için bir pozisyonlandırma süreci gerçekleştirecek. Varış amacıninsa Pazartesi olduğu söylendi.

Konumlandırmanın olacağı noktaysa, L2 yahut ikinci Sun-Earth Lagrange noktası olarak isimlendirilen, gezegenimize yaklaşık bir buçuk milyon kilometre uzakta bir yer olacak. Bu noktalar, Güneş ve Dünya’nın yerçekimlerinin etkileşime girdiği, böylelikle bir uzay aracı üzere küçük cisimlerin, onlarla birlikte hareket ederken yerinde kalabileceği bölgelerdir.

Güneş ve Dünya’ya nazaran farklı pozisyonlarda, L1’den L5’e kadar isimlendirilen bu Lagrange noktalarının hepsi, aslında farklı misyonlar ve araçlar için kullanılabilir. Ama James Webb teleskobu üzere hassas ölçüm yapan aygıtlar için yörünge olarak kullanıma uygun değil.

NASA temsilcisi Alise Fisher, mevzuyla ilgili yaptığı bir açıklamada şunları söyledi:

Tüm Lagrange noktaları yerçekimi istikrar noktaları olsa da, hepsi büsbütün kararlı değil. L1, L2 ve L3, iki zirve ortasındaki alçak, sabit nokta olan, yani biraz daha yüksek iki zirve ortasındaki bir sırt çizgisinin ortasındaki bir nokta üzere, eyer formundaki yerçekimi gradyanlarına sahip meta-kararlı pozisyonlardır.

Sırtın her iki tarafındaki vadilere nazaran hala yüksek ve istikrarsız bir noktadır. L4 ve L5, her pozisyonun uzun, yüksek bir sırtın yahut zirvenin ortasındaki sığ bir çöküntü yahut çanak üzere olması bakımından nispeten daha kararlıdır.

L2 pozisyonunu kullanmanın avantajı, gözlemevinin gölgede kalmasına müsaade vermesidir. Direkt güneşten gelen ışık ve ısı, Webb’deki hassas aletler için birçok probleme neden olacaktır. Bu nedenle en düzgün tahlil onları gölgede tutmak olacaktır.

Webb’i L2 yörüngesine konumlandırarak, bir tarafının onu korumak için dev Güneş kalkanıyla her vakit Güneş’e, öbür tarafının ise uzayın serinliğine bakması sağlanıyor. Ayrıyeten gözlemevi güneşin etrafında hareket ettiğinden, seyahat ederken gökyüzünün her modülünü net bir halde görüntüleyebilir.

L2’nin yerçekimi özellikleri, geminin yörüngesini müdafaasını da kolaylaştırıyor. Ayrıyeten NASA’nın, Derin Uzay Ağı’nı kullanan irtibat için konusunda birtakım avantajları var. Öteki gözlemevleri, NASA’nın Wilkinson Mikrodalga Anizotropi Sondası, Avrupa Uzay Ajansı’nın Herschel Uzay Gözlemevi ve Planck uydusu dahil olmak üzere, L2 yörüngesini birebir nedenlerle kullanıyor.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: