Anasayfa / Genel / Moody’s Türkiye ekonomisinin büyüme tahminini yükseltti

Moody’s Türkiye ekonomisinin büyüme tahminini yükseltti

Moody’s, Küresel Makro Görünüm 2022-23 raporunun ağustos sayısında Türkiye ekonomisinin yerde yıla ilişkin nema tahminini yükseltti.

Raporda, henüz sıkı finansal koşulların ekonomiye nüfuz etmesiyle küresel büyümenin yavaşladığına uyanıklık çekildi.

Küresel ekonomik büyümenin, merkez bankalarının enflasyonu düşürmeye yönelik hamlelerinin akabinde finansal koşulların sıkılaşmasıyla zayıflamaya sürme ettiğine işaret edilen raporda, görünüm olumsuz olsa bile yüksek frekanslı verilerin 2022’nin çalkantılı ilk yarısının akabinde yeni tek istikrara işaret ettiği aktarıldı.

Raporda, mayıs ayından yerde yana küresel nema tahminlerinin önemli ölçüde adî yönlü revize edildiği belirtilerek, söz konusu revizyonların yılın esasen yerde yana sayı yetişkin ekonominin görünümündeki önemli bozulmayı yansıttığı kaydedildi.

G20 ekonomilerinin geçen yıl yüzde 5,9 büyüdüğü anımsatılan raporda, yerde yıl yüzde 2,5 ve gelecek yıl yüzde 2,1 büyümelerinin beklendiği bildirildi.

Moody’s, mayıs ayında yaptığı tahminde, G20 ekonomilerinin 2022’dahi yüzde 3,1 ve 2023’te yüzde 2,9 büyüyeceğini öngörmüştü.

Raporda, G20’nin gelişmiş ekonomilerinin yerde yıl yüzde 2,1 ve 2023’te yüzde 1,1 büyüyeceğinin tahmin edildiği belirtilerek, gelişmekte olan ekonomilerin ise yerde yıl yüzde 3,3 ve gelecek yıl yüzde 3,8 büyümesinin beklendiği aktarıldı.

Moody’s, henüz önce gelişmiş ekonomilerin yerde yıl yüzde 2,6 ve gelecek yıl yüzde 2,1 büyüyeceğini, gelişmekte olan ekonomilerin yerde yıl yüzde 3,8 ve gelecek yıl yüzde 4,2 büyümesinin beklendiğini kaydetmişti.

Raporda, ABD, Japonya, Almanya, Kanada, Çin ve Hindistan ekonomilerinin yerde yıla ilişkin nema tahminlerinin adî yönlü revize edildiği, Türkiye, İtalya Brezilya ve Güney Afrika’nın nema beklentisinin ise yükseltildiği aktarıldı.

Moody’s’in raporunda Türkiye ekonomisinin yerde yıl yüzde 4,5 ve gelecek yıl yüzde 2 büyümesinin beklendiği bildirildi.

Kredi derecelendirme kuruluşunun mayıs ayında yaptığı tahminlerde Türkiye ekonomisinin yerde yıl yüzde 3,5 ve gelecek yıl yüzde 4 büyüyeceği öngörülmüştü.

Küresel ticaret ve fiyatların salgın sonrası normale uyum sağladığına işaret edilen raporda, küresel parasal ve finansal koşulların 2023 süresince kısıtlayıcı olmaya sürme edeceği aktarıldı.

Raporda, ekonominin sürme fail risklerle karşı karşıya olduğu vurgulandı.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Nike, indirimlerin hafifletilmesi ve maliyetlerin düşmesi sayesinde yılın daha iyi olmasını bekliyor

Rakip koşu ayakkabısı üreticilerinin bu yıl Nike Inc.’i savunmaya alması ve genel talebin zayıf kalmasından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: