Anasayfa / Genel / Moderna CEO’sundan korkutan ‘Omicron’ açıklaması!

Moderna CEO’sundan korkutan ‘Omicron’ açıklaması!

Covid-19 pandemisi, dünyayı kasıp kavurmaya devam ediyor. Salgınla çaba kapsamında bir yandan aşılama çalışmaları tüm süratiyle sürerken, yeni varyantlar durumu zorlaştırıyor. Bunlardan sonuncusu Omicron varyantı ise bir mühlet evvel Güney Afrika‘da ortaya çıktı.

Virüsün mutasyona uğramış bir versiyonu olan Omicron, bilhassa delta ve beta dahil öteki varyantlara kıyasla çok fazla mutasyona sahip olması nedeniyle tasa veriyor. Son olarak Moderna CEO‘su Stephane Bancel Financial Times’a verdiği röportajda yaptığı açıklamalarla herkesi korkuttu.

Mevcut aşılar, Omicron karşısında etkisiz

Tasa verici birtakım açıklamalar yapan Stephane Bancel, mevcut aşıların Omicron karşısında evvelki varyantlara nazaran daha az tesirli olacağını söyledi. Daha güçlü aşılar üzerinde çalıştıklarını belirten Bancel, tekrar de ilaç şirketlerinin yeni aşı geliştirmelerinin aylar alabileceğini söyledi.

Bilim insanlarının B.1.1.529 olarak isimlendirdiği bu varyant, en az 10 mutasyon taşıyor. Bu nedenle aşıların da uygun hale getirilmesi çok daha uzun sürüyor. Bancel ayrıyeten, Omicron varyantının hastalar üzerindeki tesirinin ne kadar ağır olacağının önümüzdeki devirde muhakkak olacağını söyledi.

BioNTech, 100 gün mühlet verdi

Benzeri bir açıklama da bir mühlet evvel BioNTech tarafından geldi. Hasret Türeci ve Uğur Şahin‘in şirketi BioNTech, mevcut koronavirüs aşısının kelam konusu yeni varyanta karşı tesirli olup olmadığını iki hafta içinde öğreneceklerini açıkladı. Bununla birlikte, firma gerekirse yeni bir aşı üretebileceklerini söyledi. Şayet yeni COVID-19 varyantı mevcut aşının antikorlarından kaçıyorsa, BioNTeh 100 gün içinde yeni aşı üretecek.

BioNTech, Omicron varyantı üzere virüs çeşitlerine karşı aslında temkinli olduklarını vurguladı. Aylardır mevcut aşıların antikorlarından kaçabilecek varyantları göz önünde bulundurarak yeni araştırmalar yaptıklarını belirtti. BioNTech, mRNA aşısını 6 hafta içinde yeni varyanta uyarlayabileceğini açıkladı.

Pekala siz bu husus hakkında neler düşünüyorsunuz? Kelam konusu Omicron varyantı salgının ilerleyen periyotlarda daha da ağırlaşmasına neden olabilir mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Kocam eğer kiralamaya devam edersek ‘evsiz’ kalacağımızı söylüyor. Ev mi alacağız?

Sayın MarketWatch, Kocam 68 yaşında ve ben 74 yaşındayım. O yılda 250.000 dolar kazanıyor. Houston …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: