Anasayfa / Genel / Milyonlarca insanı umutlandıran yapay kas çalışması

Milyonlarca insanı umutlandıran yapay kas çalışması

Yapay kaslar her ne kadar umut verici teknoloji olsa da biyolojik ögelerden üretilemiyordu. Freiburg Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, büsbütün doğal protein ile yapay kas üretmeyi başardı.

Plastik, naylon, kauçuk ve karbon nanotüplerden üretilen yapay kaslar, fonksiyonel olsa da beklentileri tam manasıyla karşılamıyor. İnsan bedeninde kullanım için yapılan çalışmalar sonucunda doğal protein ile yapay kas üretildi.

İnsan bedeninde kullanılabilecek doğal proteinli yapay kas üretildi

Araştırmacılar, çalışma için deri ve damar üzere dokulara esneklik veren elastin proteinini kullandı. Sıcaklık ve asidite üzere değişkenlikler başta olmak üzere farklı uyaranlara karşılık veren proteinin iki varyasyonu üretildi.

Kimyasal tepki sayesinde ritmik olarak hareket ettirilebilen ve sodyum sülfit tarafından desteklenen yapay kas ortaya çıktı. Sıcaklığı 20 derece olarak ayarladıktan sonra pH pahasını değiştiren takım, ürettiği yapay kasın ileri-geri kasılmasını sağladı.

Kas yapısını değiştirerek programlanabilir hale getirilebileceğinin altını çizen araştırmacılar, hareketlerin muhakkak uyarana nazaran ayarlanabildiğini söz etti. Üretilen yapay kas, robotik kol ve protezlerin yanı sıra biyouyumlu olduğu için beden implantında da kullanılabilecek.

Çalışmanın sorumlu muharriri Dr. Stefan Schiller, “Geliştirdiğimiz yapay kas, doğal olarak oluşan protein elastinden türetildi. Bu çalışma için sürdürülebilirlik konusunda kâfi düzeye ulaştığımızı düşünüyorum. Çalışmasını tamamladığımız yapay kas, materyal ve etraftaki tuz konsantrasyonu üzere başka uyaranlara karşılık verebilecek hale getirilebilir.” dedi.


İlginizi Çekebilir

Bu Red Lobster promosyonu çok başarılıydı. Şimdi fiyat artırıldı.

Bazen promosyonlar çok işe yarayabilir. Yüzde 36’sı Thai Union Group TU’ya ait olan Red Lobster’da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: