Anasayfa / Genel / Michael Strahan, Blue Origin ile yaptığı uzay yolcuğunu anlattı!

Michael Strahan, Blue Origin ile yaptığı uzay yolcuğunu anlattı!

New York Giants’ın futbol efsanesi ve Günaydın Amerika programının sevilen sunucusu Michael Strahan, Jeff Bezos‘un Blue Origin’i ile uzayın hududuna yaptığı seyahati anlattı. Strahan, uzay ve havacılık şirketi Blue Origin’in alt yörünge New Shepard roketini kullanarak yaptığı üçüncü mürettebatlı vazifesinde astronot giysisini giyenler ortasında bulunuyordu. Kozmosun geri kalanına yapılan bu kısa müddetli ziyareti “özel bir yolculuk” ve ” neredeyse vücut dışı bir tecrübe gibiydi” kelamlarıyla tanımlıyor.

Blue Origin 3. seyahatini da muvaffakiyetle tamamladı!

Blue Origin, kısa periyodik uzay ziyaretlerinde giderek deneyim kazanmaya devam ediyor. Şirket 3. seyahatini da meselesiz bir halde tamamlamayı başardı. Bu durum sırf yatırımcıların değil, Bezos’un da güzeline gitmiş olacak ki yakın gelecekte yapılacak seyahatlerin bir kısmının atmosfer dışına çıkarak aya yapılabileceğini söylüyor.

Laura Shepard Churchley ve Michael Strahan

Michael Strahan’ın yanı sıra kapsülde bulunan öteki 5 yolcu da uzayı ziyaret etme bahtı yakaladı. Bunlardan biri de Blue Origin’in roketine ismini verdiği, uzaya uçan birinci Amerikalı olan Alan Shepard’ın en büyük kızı Laura Shepard Churchley’di. Öbür dört bireyse uzay sanayisi yöneticisi ve hayırsever Dylan Taylor, yatırımcı Evan Dick ve Bess Ventures’ın kurucusu Lane Bess ve oğlu Cameron oldu.

10 dakikalık seyahat meselesiz bir biçimde tam olarak plana nazaran gitti. Roket, Cumartesi sabahı Blue Origin’in Batı Teksas’taki fırlatma alanından havalandı. Uzayın başlangıcını işaret ettiği düşünülen, gezegenin 62 mil (100 km) üstündeki Karman sınırının üzerine çıkmadan tekrar iniş yaptı.

New Shepard istikametini muvaffakiyetle dik bir iniş gerçekleştirmek için Dünya’ya döndürdüğünde, kapsülün içindeki altı yolcu gezegenin üzerinde bir kaç dakikalığına Milletlerarası Uzay İstasyonu içerisindeki astronotlar üzere yüksüz bir formda havada süzülebildiler. Akabinde kısa bir mühlet sonra paraşütle meskene dönüş seyahati için yerlerine döndüler.

Dünya’ya döndükten kısa bir müddet sonra konuşan kümenin en tanınmış yolcusu Strahan, seyahatin gerçekleştiğine bile inanmasının çok sıkıntı olduğunu söyledi. Fırlatma rampasından fırlayıp akabinde kapsülün içinde süzülmenin “çılgın bir duygu” olduğunu paylaştı.

Uçuştan sonra yapılan paylaşımlarda, Blue Origin CEO’su Bob Smith, sırf yüksek fiyatlı yolculara koltuk sunmakla kalmayacaklarını söyledi. Şirketin, tam teşekküllü bir uzay turizmi hizmetinin lansmanına gerçek ilerlediğini ve bunun Blue Origin ismine “harika bir yıl” olduğunu belirtti.

Milyarder teşebbüsçü Richard Branson tarafından kurulan Virgin Galactic de emsal bir hizmeti başlatmayı hedefliyor. Bu tıp turizm hizmetleri, uzay seyahati tecrübesini her zamankinden daha fazla beşere açarken, eleştirmenler roket seyahatlerinin çok az hedefe hizmet ettiğini ve hatta popülerleşmesi durumunda atmosfere daha fazla sera gazı pompalayarak global ısınmayı etkileyebileceğini savunuyorlar.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.