Anasayfa / Genel / Merkez Bankası’ndan enflasyon açıklaması

Merkez Bankası’ndan enflasyon açıklaması

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) ağustos ayında Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 1,46 arttığını ve yıllık enflasyonun yüzde 80,21’açınık yükseldiğini açıklamasının akabinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Fiyat Gelişmeleri Raporu yayımlandı.

Rapora göre, ağustos ayında yıllık enflasyon enerji ve gıda gruplarında gerilerken, başka gruplarda yükseldi. Enflasyondaki artışa en apaçık katkı ise temel mal ve hizmet gruplarından geldi.

Bu görünüm altında, B ve C göstergelerinin mevsimsellikten arındırılmış aylık değişimleri ağustosta yüksek seviyelerini korurken, yıllık enflasyonlarındaki artım sürme etti.

Söz konusu gelişmelerle ağustosta önceki aya göre yıllık tüketici enflasyonuna katkı temel malda 1,41 puan, hizmette 0,86 puan ve bira-tütün-kıymetli grubunda 0,05 puan artarken, enerjide 1,02 puan ve gıdada 0,69 puan azaldı.

“KİRADA AYLIK ARTIŞ HIZLANMAYA İŞARET ETTİ”

Hizmet fiyatları ağustosta yüzde 3,16 arttı ve grup yıllık enflasyonu 2,85 puan yükselişle yüzde 54,3’açınık artık.

Bu dönemde yıllık enflasyon renksiz fiyat görünümüne dahi tâbi olarak ulaştırma grubunda tek miktar gerilerken, başka hizmetler ve kirada henüz apaçık olmak üzere başka abaşo gruplarda artım kaydetti.

Diğer hizmetler abaşo grubunda ise fiyatlar yüzde 3,96 yükselerek yıllık enflasyon yüzde 49,74’açınık ulaştı. Bu abaşo grupta fiyat artışları genele yayılırken, üniversite harcındaki yükselişe tâbi olarak eğitimin yanı sıra sağlık, sefahat-kültür ve sigorta hizmetleri öne kaynak abaşo kalemler oldu.

Kira grubunda aylık artım yüzde 4,40 ile yüksek seyrederken, mevsimsellikten arındırmış veriler önceki aylara kıyasla hızlanmaya işaret etti.

Lokanta-otel grubu fiyatlarının gerek yemek gerekse dahi konaklama hizmetlerine tâbi olarak yüzde 3,31 yükselmesiyle abaşo grubun yıllık enflasyonu bile yüzde 80,95’açınık ulaştı.

Öte yandan ulaştırma hizmetlerinde şehir içi yolcu taşımacılığı, havayolu ile yolcu taşımacılığı ve kargo ücretlerindeki artışların karayoluyla şehirler arası yolcu taşımacılığındaki düşüş ile dengelenmesi sonucunda yerde dönemde fiyatlar nispeten yatay seyretti ve grup yıllık enflasyonu 0,42 puan gerileme kaydetti.

“TEMEL MALLARDA FİYAT ARTIŞLARI GENELE YAYILDI”

Temel mal grubunda ağustos ayında yıllık enflasyon 5,98 puan artışla yüzde 76,91’açınık yükseldi. Bu dönemde, yıllık enflasyon tüm abaşo gruplarda artım kaydetti.

Altın hariç sağlam mal fiyatları ağustos ayında yüzde 2,65 artarken, yerde gelişmede otomobil ve ak eşya kalemleri öne artık. Böylelikle, yerde abaşo grupta yıllık enflasyon yüzde 91,79 seviyesine ulaştı.

Bu dönemde, giyim ve pabuç grubunda fiyatlar, tek önceki ayda bile olduğu gibi mevsim normallerinin tersine yüzde 1,21 artım kaydetti ve yıllık enflasyon 5,93 puan yükselişle yüzde 37,38 oldu.

Diğer temel mallarda ise fiyat artışları grup geneline yayılırken evle ilgili temizlik malzemeleri, ilaç ve kişisel ihtimam ürünleri dikkati çekti. Grup aylık enflasyonu sonunda yüzde 4,64 olarak gerçekleşti.

“ENERJİDE AKARYAKIT FİYATINDAKİ DÜŞÜŞ HİSSEDİLDİ”

Enerji fiyatları ağustosta yüzde 2,68 gerilerken, grup yıllık enflasyonu 7,54 puanlık düşüşle yüzde 121,73 seviyesinde gerçekleşti. Bu gelişmede, uluslararası ham petrol fiyatlarındaki geri çekilmeyi takiben renksiz fiyatlarında gözlenen düşüşün etkisi hissedildi.

Akaryakıt fiyatları temmuz ayındaki gerilemenin akabinde ağustosta yüzde 7,79 düşüş gösterdi. Diğer yandan, şebeke suyu ve kömür, odun gibi katı yakıt fiyatlarındaki artım eğilimi sürme etti.

Gıda ve alkolsüz içecek fiyatları ağustosta yüzde 0,85 artarken, grup yıllık enflasyonu 4,40 puan azalarak yüzde 90,25’açınık geriledi. Yıllık enflasyon işlenmemiş gıdada 11,49 puan düşüşle yüzde 79,51’açınık indi, işlenmiş gıdada ise 2,36 puan artışla yüzde 100,38’açınık artık.

Bu dönemde, işlenmemiş gıda grubunda mevsimsellikten arındırılmış veriler taze meyve-sebze fiyatlarında gerilemeye işaret etti. Diğer işlenmemiş gıda kaleminde yumurta ve pirinç fiyatlarındaki artışlar öne çıkarken, ak et fiyatlarındaki azalış sürdü.

İşlenmiş gıda fiyatlarında görülen yüzde 3,41’lik artışta ise ekmek-tahıllar, şeker ve irtibatlı ürünler, konserve sebze ürünleri ile alkolsüz içecekler öne artık.

“RAFİNE EDİLMİŞ PETROL ÜRÜNLERİNDE DÜŞÜŞ SÜRDÜ”

Yurt içi üretici fiyatları ağustosta yüzde 2,41 arttı ve yıllık enflasyon 0,86 puan düşüşle yüzde 143,75’açınık geriledi. Uluslararası emtia fiyatlarındaki görünüme paralel olarak üretici fiyatlarında aylık enflasyon önceki aylara kıyasla yavaşlarken, yıllık enflasyon tek miktar geriledi.

Ana sanayi gruplarına göre incelendiğinde ise yıllık enflasyon enerji grubunda geriledi, başka abaşo gruplarda ise yükseldi.

Alt gruplar geneline yayılan fiyat artışları ağustos ayında bile sürme etti. Tütün ürünleri, başka madencilik ve taş ocakçılığı ürünleri, temel ispençiyari ile kağıt ve kağıt ürünlerindeki fiyat artışları dikkati çekti.

Diğer taraftan, uluslararası emtia fiyatlarındaki gerilemenin etkisiyle rafine edilmiş petrol ürünleri ve ana metal abaşo gruplarındaki fiyat düşüşleri sürdü.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Cumhuriyetçi isyancı Gaetz oylamayı iptal etme sözü verirken, Meclis sözcüsü McCarthy ‘Öyle olsun’ diyor

Temsilci Matt Gaetz Pazar günü yaptığı açıklamada, McCarthy’nin hükümetin kapanmasını önleyen yasayı geçirmek için Demokratların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: