Anasayfa / Genel / Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Son an haberi! 

Merkez Bankası piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı.

Merkez Bankası politika faizini tek puan düşürerek yüzde 12’ye çekti. Banka sonunda iki ağrı üst üste faiz indirime gitmiş oldu.

Merkez Bankası geçen ağrı gerçekleştirilen toplantıda yılın ilk faiz değişikliğini yapmıştı. Banka politika faizini 100 esas puanlık indirimle yüzde 14’ten yüzde 13’açınık çekmişti.

EKONOMİSTLERİN ÇOĞU SABİT KALMASINI BEKLİYORDU

AA Finans’ın anketine katılna 29 ekonomistin 19’u faizinin yüzde 13’te sabit tutulacağını öngörüyordu. Ankete katılan ekonomistlerden 9’u politika faizinde 100 esas puanlık, 1’i ise 50 esas puanlık indirim bekliyordu.

Ekonomistlerin yıl sonu politika faiz oranına ilişkin beklentilerinin medyanı bile yüzde 13 oldu.

“KÜRESEL ENFLASYONUN ETKİLERİ YAKINDAN İZLENİYOR”

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Jeopolitik risklerin çevre genelinde iktisadi faaliyet üzerindeki zayıflatıcı etkisi artarak sürmektedir. Önümüzdeki döneme ilişkin küresel nema tahminleri adî yönlü güncellenmeye sürme etmekte ve resesyonun kaçınılmaz tek risk faktörü olduğu değerlendirmeleri yaygınlaşmaktadır. Türkiye’nin geliştirdiği stratejik nitelikte hal araçları sayesinde temel gıda başdu olmak üzere bazen sektörlerdeki sunma kısıtlarının olumsuz etkileri inhibe olsa bile uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının artım eğilimi sürmektedir. Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir.

“PARA POLİTİKALARINDA AYRIŞMA DEVAM EDİYOR”

Bununla beraberce, gelişmiş ülke merkez bankaları kalan enerji fiyatları ve sunma-talep uyumsuzluğu ile işgücü piyasalarındaki katılıklara tâbi olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini vurgulamaktadırlar. Ülkeler arasında farklılaşan iktisadi görünüme tâbi olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası kadem ve iletişimlerinde moleküllerin sürme etmektedir. Finansal piyasalarda kalan belirsizliklere yönelik merkez bankaları tarafından geliştirilen yeni müzahir uygulama ve araçlarla hal üretme gayretlerinin sürdüğü gözlenmektedir.

“TURİZMİN CARİ DENGEYE GÜÇLÜ KATKISI SÜRÜYOR”

2022’nin ilk yarısında güçlü tek nema gözlemlenmiştir. Temmuz esasen yerde yana öncü göstergeler zayıflayan hariç talebin etkisiyle büyümede tek yavaşlamaya işaret etmektedir. İstihdam kazanımları nitelik ekonomilere göre henüz olumlu seyretmektedir. Özellikle istihdam artışına katkı veren sektörler dikkate alındığında nema dinamiklerinin yapısal kazanımlarla desteklenmekte olduğu görülmektedir. Büyümenin kompozisyonunda sürdürülebilir bileşenlerin payı artarken, turizmin akan işlemler dengesine beklentileri transandantal güçlü katkısı sürme etmektedir. Bunun yanında, enerji fiyatlarındaki yüksek seyir ve ana ihracat pazarlarının resesyona girme olasılığı akan ısıldevimbilimde üzerindeki riskleri yaşayan tutmaktadır. Cari işlemler dengesinin sürdürülebilir seviyelerde kalıcı hale gelmesi, fiyat istikrarı için önem sunma etmektedir. Kredilerin nema hızı ve erişilen finansman kaynaklarının amacına uygun şekilde iktisadi faaliyet ile toplantı yakından takip edilmektedir. Ayrıca, son dönemde apaçık şekilde aclan politika-kredi faizi makasının ilan edilen makroihtiyati tedbirlerin katkısı ile geldiği ısıldevimbilimde yakından takip edilmektedir. Kurul, parasal nakil mekanizmasının etkinliğini destekleyecek araçlarını güçlendirmeye sürme edecektir.

“ÜÇÜNCÜ ÇEYREKTE İKTİSADİ FAALİYETTE İVME KAYBI VAR”

Enflasyonda gözlenen yükselişte; jeopolitik gelişmelerin yol açtığı enerji maliyeti artışlarının gecikmeli ve bilvasıta etkileri, ekonomik temellerden uzak fiyatlama oluşumlarının etkileri, küresel enerji, gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışların oluşturduğu güçlü negatif sunma şokları etkili olmaya sürme etmektedir. Kurul, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın güçlendirilmesi için atık ve kararlılıkla uygulanan adımlar ile beraberce, küresel savaşsızlık ortamının yeniden tesis edilmesiyle dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir. Bununla beraberce, üçüncü çeyreğe ilişkin öncü göstergeler mütenakıs hariç talebin etkisiyle iktisadi faaliyette ivme kaybının sürme ettiğine işaret etmektedir. Küresel büyümeye yönelik belirsizliklerin ve jeopolitik risklerin arttığı tek dönemde sanayi üretiminde yakalanan ivmenin ve istihdamdaki artım trendinin sürdürülmesi açısından finansal koşulların müzahir olması önem sunma etmektedir.

“GÜNCELLENEN POLİTİKA FAİZ DÜZEYİ YETERLİ”

Bu çerçevede Kurul, politika faizinin 100 esas puan düşürülmesine karar vermiş, mevcut görünüm altında güncellenen politika faiz düzeyinin yeterli olduğunu değerlendirmiştir. Fiyat istikrarının sürdürülebilir tek şekilde kurumsallaşması için TCMB’nin tüm politika araçlarında kalıcı ve güçlendirilmiş liralaşmayı teşvik fail geniş kapsamlı tek politika çerçevesi gözden geçirme süreci sürme etmektedir. Değerlendirme süreçleri tamamlanan kredi, teminat ve likidite politika adımları para politikası nakil mekanizmasının etkinliğinin güçlendirilmesi için kullanılmaya sürme edilecektir.

“ENFLASYONDA KALICI DÜŞÜŞE KADAR TÜM ARAÇLAR KULLANILACAK”

TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret fail güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya sürme edecektir. Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin ve özyazı rezervlerindeki artım eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir tek şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır.”

MERKEZ BANKASI’NIN ENFLASYON TAHMİNİ

Merkez Bankası, yılın üçüncü enflasyon raporunda yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 42,8’takt yüzde 60,4’açınık yükseltmişti. Ağustos ertesi itibarıyla enflasyon yüzde 80,21 düzeyinde bulunuyor.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: