Anasayfa / Genel / Merkez Bankası faiz kararı ne zaman? (2022 Ekim ayı PPK faiz toplantısı takvimi)

Merkez Bankası faiz kararı ne zaman? (2022 Ekim ayı PPK faiz toplantısı takvimi)

Merkez Bankası faiz kararı, ekonomi ve piyasaları yakından takip fail yatırımcılar tarafından sorgulanmaya sürme ediyor. Dolar, euro, borsa ve kıymetli gibi yatırım araçlarını etkileyen faiz kararlarının ne yönde olacağı ise piyasalar tarafından değerlendirildi. Peki, Merkez Bankası faiz kararı ne zaman?

EKİM AYI MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NE ZAMAN?

Merkez Bankası ekim ertesi faiz kararı toplantı tarihi malûm oldu.

Buna göre; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı toplantısı 20 Ekim’dahi yapılacak. Toplantıda kırılan karar tıpkısı gün içerisinde saat 14:00’te açıklanacak.

PİYASALARIN FAİZ BEKLENTİSİ NE YÖNDE?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre, yıl sonu Tüketici Fiyat Endeksi’ndeki (TÜFE) artım beklentisi yüzde 67,78 oldu.

Merkez Bankası, reel ve finansal sektör temsilcileri ile profesyonellerden oluşan 42 katılımcıyla gerçekleştirdiği ekim ayına ilişkin “Piyasa Katılımcıları Anketi”ni yayımladı.

Geçen ağrı yüzde 2,94 olan ekim ertesi TÜFE artışı beklentisi, yerde soruşturma döneminde yüzde 3,39’a, akan yıl sonu TÜFE’deki artım beklentisi dahi yüzde 67,73’ten yüzde 67,78’açınık artık.

TÜFE’dahi artım beklentileri 12 ağrı sonrası için yüzde 36,74’ten yüzde 37,34’açınık, 24 ağrı sonrası için dahi yüzde 20,63’ten 21,17’ye yükseldi.

YIL SONU DOLAR BEKLENTİSİ

Katılımcıların yıl sonu abd/TL beklentisi 19,82 olurken, 12 ağrı sonrası abd/TL beklentisi ise 22,07’takt 23,61’açınık artık.

Bir önceki soruşturma döneminde 45,9 milyar abd olan yıl sonu akan işlemler açığı beklentisi, yerde dönemde 49,2 milyar dolara yükselirken, gelecek yıl akan işlemler açığı beklentisi 29,7 milyar abd oldu.

POLİTİKA FAİZİ CARİ AY BEKLENTİSİ

Gayrisafi Yurt içi Hasıla (GSYH) akan yıl nema beklentisi yüzde 4,8’takt yüzde 5,1’açınık yükseldi. Gelecek yıl için nema beklentisi dahi yüzde 4,5’ten yüzde 4,2’ye düştü.

TCMB’nin tek hafta vadeli repo ihale faiz oranına ilişkin beklentiler akan ağrı sonu için yüzde 11,22 ve 3 ağrı sonrasına yönelik ise yüzde 9,41 olarak belirlendi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: