Anasayfa / Genel / Merkez Bankası Başkanı ile sanayiciler arasında krediye erişim tartışması

Merkez Bankası Başkanı ile sanayiciler arasında krediye erişim tartışması

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi’nin temmuz ertesi olağan toplantısında sanayicilerle tek araya geldi.

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan toplantıda yaptığı konuşmada, Türk sanayi ve ihracatçısının karşı karşıya kaldığı tek sıra sorunu dile getirdi.

Bahçıvan, beklentilerdeki bozulmaların etkisiyle hem finansal kaynaklara erişimin zorlaştığını hem dahi maliyetin arttığını ifade etti.

Kavcıoğlu ise kredilerle tek trilyon liralık kaynak yaratıldığını yalnız bunun tek kısmının dövize gittiğini söyledi.

Kavcıoğlu, bankacılık sektöründe yüzde 15-16 ile verilen ucuz kredilerle kimsenin özyazı almaması gerektiğini söyledi.

Para politikasını ve ekonomi modelini değiştirmeyeceklerini söyleyen Kavcıoğlu, Liralaşma stratejisinin süreceğini belirtti.

Kavcıoğlu “dolarizasyonun bedelini sayı ağır ödüyoruz, buradan çıkacağız” ifadelerini kullandı.

Kavcıoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

Liralaşma stratejimiz içerisinde eksiksiz kesimlerin zararını bile finanse edecek şekilde Merkez Bankası kaynaklar çıkarıyor. ‘Dövizlerinizi bozun’ diyoruz. Şimdi 1 trilyon lira verilmiş tek kaynak var. O zaman o kaynak nerede ona bakacağız. Ben biliyorum nerede olduğunu, tek kısmı özyazı öncü. Biz yerde rakamları takip ediyoruz. ISO’dayız, Sanayi Odası üyeleri karışma, listesi var kul.

Türkiye serbest piyasa ama hem yerde kullanılan paralarla özyazı alacağız hem dahi gidip ucuz kredi alacağız. Alamadığımız zaman bile şikayet edeceğiz. Bu olmaz, yerde haksızlık. Bunların hepsinin listesi var kul. Bire tek hepinizle paylaşabilirim. Sanayi Odası üyeleri dahi var. İTO’nun üyeleri dahi var. ATO’nun üyeleri dahi var, ASO’nun üyeleri dahi var. Türkiye’nin eksiksiz odaları var.

Ben Merkez Bankası Başkanı olarak Türkiye’dahi üretim ve yatırım yapacak, istihdam yaratacak, ihracatı artıracak tüm firmaların yerde kaynaklardan yararlanması için tarafıma ne düşerse yapmaya hazırım. Biz buraya karşı yanlış yapamayız. Ama burada yanlış yapanlar varsa onlar bile bu içildikten tek çekidüzen verecekler. 

Merkez Bankası’yla ilgili bilgiler için burada sayı net söylüyorum; vasıtasız beni arayabilirsiniz. Doğru görgücülük galeri. İşinize gelir, gelmez. Gelmezse bohça eleştirin. Başka tek şey. Ama bizim politikamızı, bizim ne yapmaya çalıştığımızı tığ anlatalım, anlatmaya çalışıyoruz. Eğer yerde sanayicinin, ihracatçının, imalatçının işine gelen tek politika değilse bohça eleştirin sözüm yok.

“BDDK KARARI, UCUZ KREDİ KULLANIP DÖVİZ ALMANIN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİNDİ”

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) şirketlerin TL cinsi kredi kullanımına özyazı varlığı sınırı getirme adımına bile değinen Kavcıoğlu, şöyle sürme etti:

Hesabında 100 milyon abd varken, 50 milyon abd henüz alıp hesabına koyanlara krediyi vermeyeceğiz. ISO’dan eksiksiz her yere ilan ediyorum. O yüzde 10’un anlamı bile yerde. Biz kimsenin özyazı almasına karışmıyoruz. Yüzde 10’un anlamı dediğim gibi hesabında sayı fazla özyazı varken yani riskini karşılayacak özyazı varken yüzde 10’unu oraya tekabul ediyor. Hala bankalardan ucuz kredi kullanıp özyazı almanın önüne geçmektir. Buna başkanın buradaki odadaki yöneticilerin engel olması lazım.

Başkanımdan bile rica ediyorum, lütfen açıklayın. Bu dövizleri bozsunlar. Bir kısmını bile bozsalar zaman özyazı başka tek yere gelir. Bakın sadece 24 Şubat’tan haziran ayına kadar bankalarda ucuz kredi kullanan kurumsal firmaları söylüyorum, sadece 55 milyar abd özyazı aldılar.

“MEVCUT PARA POLİTİKASINI VE MODELİNİ DEĞİŞTİRMEYECEĞİZ”

Başkan Kavcıoğlu, Türkiye’nin potansiyelinin sayı yüksek olduğunu ve Türkiye’nin ekonomik modeliyle beraberce önünün sayı açık olduğunu dile getirdi.

Mevcut para politikasını ve modelini değiştirmeyeceklerine vurgu yapan Kavcıoğlu, şunları söyledi:

Çünkü materyalizm şu zihin resesyonun konuşulmadığı tek ülke Türkiye. Biz yerde az faizlerle çıkardığınız yerde kredileri buralardaki iletişimimizde gerçek kanallardan, gerçek yerde, gerçek şekilde kullanırsak ihracatımız bile henüz fazla artacak. Üretimimiz dahi henüz fazla artacak. Zaten hızlı tek şekilde kalan istihdamımız sayı henüz artacak.

Avrupa karışma OECD ülkeleri içerisinde en fazla istihdam yaratan ülke Türkiye. Niye işsizlik rakamımız yüksek? Dünya genç nüfusumuz sayı fazla bizim. Yani tığ henüz fazla tek genç nüfusa iş yaratmak zorundayız. Onun için hem yerde istihdamı yaratıyoruz ama nüfus artışıyla beraberce genç nüfusun bile yüksek olması nedeniyle başka ülkelerle işsizlik oranımızın tıpkısı seviyede olmasının nedeni yerde…Biz bunu henüz fazla istihdam yaratarak henüz fazla üretimle beraberce ithalatla beraberce yaptığımızda işsizlik rakamımızı bile düşürüyor. Tabii maliyetler dahi düşecek.

Finansmana ulaşma konusunda desteğini yineleyen Kavcıoğlu, şunları kaydetti:

Ben hala ucuz kredi demeye sürme ediyorum. Bunu size dahi kabullendireceğim. Bankalara bile kabullendireceğim. Türkiye az faizle yerde bedeli öderken herkes yerde yolda yürümeye başlayacak. Bankalar az faizli kredileri verecek. İş adamları ve iş dünyası az faizli kredileri kullanacak, yatırım yapacak, üretim yapacak. Türkiye’nin yerde potansiyeli var.

Dolayısıyla özyazı alarak, kimse kendini riske etmek istemiyor, garantiye örtmek istiyor, güvene örtmek istiyor. Bu insani tek şey, tabiî tek şey. Ama iş dünyası olarak tığ önce Türkiye’yi düşünmeliyiz. Sonra bile o büyüyen ve gelişen ülke içerisinde bizim sayı henüz potansiyelli tek şekilde varlığımızı sürdüreceğimizi gözardı etmememiz lazım.

“STOKÇULUK” TARTIŞMASI

Kredinin gerçek yerde gerçek şekilde kullanılmasının önemli olduğunu vurgulayan Başkan Kavcıoğlu, ucuz krediyi bulup yatırım yapacakken ya bile henüz ucuz maliyetle piyasaya girecekken, stok yapılmaması gerektiğini dile getirdi.

Bunun üzerine İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, Kavcıoğlu’nun stok sözlerine itiraz ederek, stokun sayı nedene dayalı olduğunu bunların başında tedarik krizlerinin geldiğini, yerde nedenle sanayicilerin stokçu olmakla itham edilmesinin yanlış olacağını söyledi.

Kavcıoğlu bile üretim için, sevk zincirindeki gecikmelere önlem için stok yönetimi yapanları kastetmediğini, ucuz kredi alarak ürüne yatıranları kastettiğini ifade etti.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Nike, indirimlerin hafifletilmesi ve maliyetlerin düşmesi sayesinde yılın daha iyi olmasını bekliyor

Rakip koşu ayakkabısı üreticilerinin bu yıl Nike Inc.’i savunmaya alması ve genel talebin zayıf kalmasından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: